Zazwyczaj choroba rozwija się bezobjawowo lub występują pozornie banalne objawy i dolegliwości, które nie są charakterystyczne.
Jeśli nowotwór rozwija się na strunach głosowych objawem, który może zauważyć pacjent jest chrypka.
W nowotworach, które są umiejscowione powyżej strun głosowych czyli w okolicy nagłośniowej czy w gardle dolnym dominuje uczucie ciała obcego w gardle oraz zaburzenia połykania. Ból, który może się tu pojawić jest mało odczuwalny dla pacjenta i zazwyczaj występuje późno.
Poważniejsze symptomy takie jak duszność pojawiają się w zaawansowanych nowotworach wypełniających przestrzeń drogi oddechowej. Guzy, powoli wzrastając pogarszają warunki oddychania, jednak chory często przyzwyczaja się do tej sytuacji i duszność do pewnego momentu bywa niezauważona.
Inne objawy, które powinny budzić niepokój to: chrypka utrzymująca się dłużej niż trzy tygodnie, zmiana lub okresowe zanikanie głosu, odksztuszanie zwiększonej ilości wydzieliny (szczególnie o zmienionej barwie), kaszel i krwioplucie, niewyjaśniona utrata masy ciała, ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia, bladość skóry. Niektóre z wymienionych przeze mnie symptomów występują w niegroźnych schorzeniach krtani i gardła, dlatego nie należy popadać w nieuzasadniony lęk jeśli np. pojawiła się krótkotrwała chrypka czy pobolewanie gardła.