Całkowita laryngektomia jest zabiegiem bardzo okaleczającym. Pozbawia ona pacjentów możliwości naturalnego sposobu porozumiewania się. Jednak często jest jedynym wyjściem umożliwiającym dalsze życie.
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowań na raka krtani i gardła dolnego. Występowanie tej choroby jest rzadsze u kobiet częstsze u mężczyzn. Rak krtani pojawia się zwykle u ludzi między 45 a 75 rokiem życia. W Polsce blisko 60% przypadków zachorowań rozpoznawanych jest w wysokim stadium zaawansowania miejscowego. Powoduje to, że w dalszym ciągu podstawową metodą leczenia chirurgicznego jest całkowita laryngektomia. W 2004 roku jak podaje NFZ wykonano w Polsce 1580 operacji usunięcia krtani. Odzyskanie utraconych funkcji związanych z komunikacją jest możliwe dzięki terapii logopedycznej i wywołaniu zastępczego głosu.
Z rozmów z laryngektomowanymi oraz z przeprowadzonych badań wynika, że pomimo tak strasznej choroby jaką jest nowotwór można sobie poradzić, żyć i pracować, aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym.
Kształtowanie nowych umiejętności związanych z odzyskaniem mowy to zadanie, które przynosi niezwykłą radość i satysfakcję nie tylko logopedzie ale i chorym bo dzięki rehabilitacji mogą odzyskać głos.
W dzisiejszych czasach nie trzeba już ograniczać się tylko do tworzenia mowy przełykowej, ale można iść na przód. Mówię tu o protezie głosowej, która umożliwia uzyskanie głosu przetokowego. Głos przetokowy, jest silniejszy, bardziej wyrazisty, możliwy do uzyskania w kilka dni po implantacji protezy i co najważniejsze nie wymaga tak dużego wysiłku w trakcie nauki.