Mówimy bez krtani
Autor Wątek: PODUSZKA ORTOPEDYCZNA  (Przeczytany 4711 razy)

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
PODUSZKA ORTOPEDYCZNA
« dnia: Lipca 14, 2013, 22:43:47 »
W wyniku zabiegu laryngektomii u pacjentów powstaje szereg zaburzeń funkcjonalnych w obrębie głowy, szyi i obręczy barkowej. Dochodzi do powstania tzw. statycznej nierównowagi mięśniowej, której konsekwencją mogą być bóle odkręgosłupowe, cierpnięcia szyi, barków oraz kończyn górnych.
Oprócz ćwiczeń ruchowych zmniejszających napięcie mięśni możemy sobie pomóc również poprzez prawidłowe ułożenie głowy, karku i szyi podczas snu stosując poduszkę ortopedyczną.
 Jest to ważny problem nie tylko dla osób po laryngektomii, choć nie ukrywam, że ja właśnie  po operacji w pełni doceniłam odpowiednią poduszkę do spania.
 Nieodpowiednia pozycja podczas snu powoduje bowiem złe ustawienie kręgów szyjnych i zmniejszenie światła otworów międzykręgowych, co w konsekwencji staje się przyczyną ucisku na szyjne korzenie rdzeniowe oraz zaburzeń przepływu w tętnicach kręgowych zaopatrujących mózg.
Budzimy się wówczas z uczuciem zmęczenia, odrętwiałymi rękami, zawrotami głowy i bólem karku. Odpowiednio wyprofilowane poduszki ortopedyczne umożliwiają prawidłowe ułożenie i odciążenie kręgów szyjnych. Leczą zatem zapewniając jednocześnie wygodę. Dodatkowo- w przypadku osób laryngektomowanych - znika obawa przed zatykaniem stomy podczas snu,  a przecież bezproblemowe oddychanie   jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i głębokiego, relaksującego snu.
ryc.1.przedstawia ułożenie kręgosłupa podczas spania na zwykłej poduszce oraz na poduszce ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne nadają się dla każdego, ale polecane są przede wszystkim dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa zarówno w odcinku szyjnym, jak i piersiowym czy lędźwiowym oraz osobom skarżącym się na bóle ramion. Poduszka ortopedyczna sprzyja rehabilitacji oraz daje wiele innych korzyści:

    - idealnie dostosowuje się do kształtu ciała
    - pomaga usunąć bóle głowy, szyi, kręgosłupa
    - zmniejsza problemy związane ze stresem i bezsennością
    - odciąża kręgosłup i stawy biodrowe


Na rynku jest wiele różnych poduszek  ortopedycznych.  Jednakże tak naprawdę godną polecenia jest poduszka z dwoma wybrzuszeniami. Ten kształt odpowiada bowiem  naturalnej linii jaką tworzą nasza głowa, szyja i ramiona, aby zapewnić doskonałe dopasowanie, podparcie dla kręgosłupa szyjnego i ulgę dla mięśni karku i ramion, zarówno podczas leżenia bokiem jak i na wznak.ryc.2


ryc.3

ryc.4
Poduszka na której śpimy powinna być stosunkowo: twarda (dobre podparcie), sprężysta i niska.  Twarda poduszka utrzymuje kręgosłup szyjny w prawidłowej prostej linii (patrz ryc.4).

Pozdrawiam i życzę przyjemnych snów.Marzena
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

 

Copyright © Mówimy bez krtani