Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Profilaktyka raka krtani  (Przeczytany 3337 razy)

mundekczapla

  • Gość
Profilaktyka raka krtani
« dnia: Stycznia 15, 2014, 10:03:11 »

    
Na Opolszczyźnie , rok 2014 proklamowano jako " Rok Laryngektomowanych". Informacje we wczorajszym Kurierze w TVP Opole http://www.tvp.pl/opole/i...a-2014/13647911

Offline Eliza Brzezińska

  • Moderator Globalny
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja +12/-0
  • Surdologopeda
    • Zobacz profil
    • Logopeda Lublin
  • Profil: Pacjent
Odp: Profilaktyka raka krtani
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 16, 2014, 09:55:47 »
Obejrzałam z zaciekawieniem i przyznam, że materiał robi wrażenie. Widać,
że udało się zaangażować wiele osób do tego by rozmawiali i przekazywali ważne informacje opinii publicznej.
Moje gratulacje!

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Profilaktyka raka krtani
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 16, 2014, 14:55:48 »
Dziękujemy Ci Mundku za informacje. Ty wiesz, że ja zawsze jestem pełna podziwu dla Twojej działalności i wyczynów – dosłownie i w przenośni… Szczerze gratuluję, bo przedsięwzięcie jest godne naśladowania. Jest super, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby te działania mające zwrócić uwagę na problemy osób po laryngektomii, miały swój wymiar również praktyczny. Myślę choćby o doprowadzeniu do tego, aby sprzęt typu rurki, wymienniki ciepła i wilgoci, inhalatory, nawilżacze powietrza, apaszki i wszelkie inne – niezbędne dla komfortu życia przedmioty- były całkowicie refundowane i w takiej ilości jaka jest potrzebna oraz jakości najlepszej z możliwych. Piszę NAJLEPSZE Z MOŻLIWYCH- bo wiem, że np. zwykłe plastikowe rurki są refundowane raz na rok… wiem też , że niestety są twarde, sztywne, drażnią tchawicę, często pękają raniąc ją.  Natomiast lepsze silikonowe są już poza zwykłym  zasięgiem, nie mówiąc już o filtrach itp.
To jest wierzchołek góry lodowej w morzu naszych potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć.
   Dwa lata temu, Mundku,  od Was wyszła inicjatywa przeprowadzenia akcji wypełniania ankiet, w których zbieraliście dane dotyczące laryngektomowanych, ich uwagi, potrzeby itd. Dobrze byłoby do tego wrócić i rozpowszechnić w całej Polsce. Jest nas wbrew pozorom naprawdę dużo- rocznie w naszym kraju 3000 osób ma usuwaną krtań ( dane z 2012 roku), a liczba ta ma tendencję wzrostową. Inne grupy chorych jak  np. cukrzycy czy osoby z problemami wzroku mają niesamowite ulgi i przywileje.  Ja już nie mówię jak to jest na zachodzie, gdzie pacjent jest objęty opieką całego zespołu medycznego jeszcze przed operacją….
Ale wracam na ziemię….. myślę, że wspólnymi siłami możemy dużo zdziałać, tylko musimy dopominać się i walczyć  o prawo i możliwość godnego życia i szansę odnalezienia się w społeczeństwie. 
Przekaż, proszę, moje serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w nasze problemy Pani Sybilli Fusiarz. Pozdrawiam wszystkich- Marzena

Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

 

Copyright © Mówimy bez krtani