Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Problemy po operacji  (Przeczytany 2185 razy)

Offline synLeona

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Problemy po operacji
« dnia: Stycznia 29, 2016, 21:30:40 »
Witam,

Mój tata przeszedł 3 miesiące temu operację całkowitego usunięcia krtani. Piszę w jego imieniu, ponieważ jest na bakier z elektroniką. Może kiedyś się nauczy :) Czuje się całkiem dobrze, ale ostatnio narzeka na nieco opuchnięte okolice gardła. Doczytałem w Internecie, że obrzęk taki występuje jako skutek uboczny radioterapii. Czy ktoś z Was miał też taki problem? Jest jakiś sposób żeby to złagodzić. Znalazłem w sieci nawet jakiś masażer specjalny do tego celu, ale nie jest dostępny do kupienia ani też nie wiadomo gdzie można z niego korzystać. Niestety lekarz nic nie mówił na ten temat, być może przy następnej wizycie kontrolnej coś temu zaradzi. Chociaż z tego co zauważyłem to rehabilitacja po tej operacji to trochę nie za bardzo funkcjonuje w naszym rejonie.

Pozdrawiam
Leszek
Stargard (k. Szczecina)

mundekczapla

  • Gość
Odp: Problemy po operacji
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 30, 2016, 22:30:15 »
Witaj Leszku!!! Ja co prawda nie miałem radioterapii, ale wiem od kolegów, że takie bóle są typowe podczas i po naświetlaniach. Trzeba spytać lekarza czym i jak złagodzić te objawy. Jestem pewny, że odezwie się ktoś z naszych przyjaciół z forum i poda Ci swój sposób pomocy. Pozdrawiaj Tatę od nas i pisz do nas o ewentualnych problemach.

mundekczapla

  • Gość
Odp: Problemy po operacji
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 30, 2016, 22:40:25 »
Kup Tacie oliwę z oliwek. Należy ją popijać 2-3 razy dziennie po 2 łyżeczki rozprowadzając delikatnie po jamie ustnej i przełyku.

ZUZA

  • Gość
Odp: Problemy po operacji
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 31, 2016, 10:04:37 »
Witaj Leszku ! opuchliznę można zlikwidować jeśli nie jest twarda, masażem limfatycznym Bardzo łatwo sam Tato może  to robić  Ja skoczyłam do ośrodka rehabilitacyjnego z prośbą o naukę, trwała nauka parę  minut a efekt natychmiastowy kilka razy dziennie głaskałam   szyje i limfa zeszła(opuchlizna zniknęła)Potrzebna jest wiedza w którym  kierunku masować rękoma szyję Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2016, 17:40:08 wysłana przez ZUZA »

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Problemy po operacji
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 04, 2016, 14:26:37 »
Witaj Leszku,
Opuchlizna okolicy gardła u Twojego taty może, ale nie musi  być spowodowana obrzękiem limfatycznym, który jest najczęściej spowodowany niewydolnością układu chłonnego po operacji i radioterapii. Radioterapia inicjuje wystąpienie reakcji zapalnej w obszarze objętym naświetlaniem oraz stymuluje proces włóknienia i bliznowacenia w skórze, tkance podskórnej, również w ścianach naczyń i węzłów chłonnych. Może powodować zamknięcie światła naczyń chłonnych, prowadząc do zastoju chłonki i powstania obrzęku limfatycznego.
Jednak przyczyn opuchlizny i bolesności gardła może być wiele. Dlatego koniecznie w tej sprawie skontaktuj się z lekarzem opiekującym się tatą.
Jeżeli okaże się, że jest to obrzęk limfatyczny to też , tak  jak sugerowała Zuza powinieneś zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie na początku sam fizjoterapeuta przeprowadzi odpowiednie zabiegi (m.in. masaże limfatyczne) i ćwiczenia, a potem ewentualnie nauczy tatę czy kogoś z rodziny jakie ćwiczenia może wykonywać sam w domu. Zrób to jak najszybciej, ponieważ takie obrzęki prowadzą do zmian troficznych, zwłóknień, stanów zapalnych i im później zostaną wdrożone zabiegi i ćwiczenia tym mniejsze efekty można osiągnąć.

Niezależnie od diagnozy lekarza czy fizjoterapeuty jest kilka rzeczy, które tata może a nawet powinien zastosować już teraz, żeby przeciwdziałać obrzękom, stanom zapalnym, które często pojawiają się  nie tylko bezpośrednio po operacji i radioterapii, ale nawet czasami kilka, kilkanaście miesięcy po. W wielkim skrócie wypunktowałam poniżej.

•   Wykonywanie codziennie ćwiczeń fizycznych całego ciała, a zwłaszcza okolicy szyi, karku, grzbietu- poszukaj na forum w temacie ćwiczeń – są dokładne wskazówki. Ćwiczenia fizyczne pobudzają mięśnie do skurczów. Mięśnie kurcząc się i rozkurczając usprawniają odpływ krwi i limfy, przeciwdziałając w ten sposób tworzeniu się zastojów (obrzęku). Ćwiczenia powinny być o umiarkowanej intensywności, z przerwami na odpoczynek. Jeśli pojawią się oznaki zmęczenia tj. ból, zadyszka, zbyt szybkie tętno, należy je przerwać.

•   Zalecane dla Twojego Taty rodzaje aktywnoci fizycznej to głównie spacery, nordic walking, a w późniejszym czasie jazda na rowerze.

•   Utrzymywanie odpowiedniej higieny okolicy napromieniowanej i obrzękniętej. Używanie odpowiednich balsamów (lotionów, emulsji) kosmetycznych po kąpieli. Bardzo dobra  jest oliwa z oliwek- jak pisał już Mundek, ale również zwykły nierafinowany olej kokosowy – zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Skórę należy wycierać delikatnie i dokładnie do sucha, upewniać się, czy skóra jest sucha w obrębie zmarszczek, bruzd.
•   Unikać krańcowych zmian temperatur, chronić przed promieniami słonecznymi.

•   Unikać jakichkolwiek urazów, ukąszeń owadów, zadrapań przez kota, itp.
•   Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Stosowanie diety nisko sodowej, bogatej w błonnik. Unikanie picia napojów alkoholowych. Obrzęk limfatyczny jest obrzękiem wysokobiałkowym, ale nie jest to związane z ilością spożywanego białka w diecie. Spożycie zbyt małych ilości protein raczej nie doprowadzi do ich zredukowania w części składowej limfy, a wręcz przeciwnie może osłabić i nadwyrężyć struktury tkanki łącznej w organizmie i zaostrzyć proces chorobowy. Dlatego dieta powinna zawierać łatwo przyswajalne białka znajdujące się np. w rybach, kurczakach, czy tofu. Poczytaj też o diecie dr Budwig.
Leszku, jeśli będziesz miał jakieś pytania i wątpliwości pisz, postaramy się odpowiedzieć. Pozdrów od nas serdecznie tatę. Marzena
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline synLeona

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Odp: Problemy po operacji
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 22, 2016, 16:44:23 »
Dziękuję za wszystkie rady. Dzisiaj byliśmy na drugiej wizycie kontrolnej u laryngologa i rzeczywiście stwierdził obrzęk limfatyczny. Zalecił metodę polegającą na oklejaniu specjalnymi taśmami raz w tygodniu przez 2-3 miesiące. Podobno metoda jest skuteczna, ale wiązałaby się z dojazdami raz w tygodniu do Szczecina. Być może znajdziemy coś bliżej.

Pozdrawiam,
Leszek

 

Copyright © Mówimy bez krtani