Mówimy bez krtani

Kategoria ogólna => Dyskusja ogólna => Wątek zaczęty przez: synLeona w Stycznia 29, 2016, 21:30:40

Tytuł: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: synLeona w Stycznia 29, 2016, 21:30:40
Witam,

Mój tata przeszedł 3 miesiące temu operację całkowitego usunięcia krtani. Piszę w jego imieniu, ponieważ jest na bakier z elektroniką. Może kiedyś się nauczy :) Czuje się całkiem dobrze, ale ostatnio narzeka na nieco opuchnięte okolice gardła. Doczytałem w Internecie, że obrzęk taki występuje jako skutek uboczny radioterapii. Czy ktoś z Was miał też taki problem? Jest jakiś sposób żeby to złagodzić. Znalazłem w sieci nawet jakiś masażer specjalny do tego celu, ale nie jest dostępny do kupienia ani też nie wiadomo gdzie można z niego korzystać. Niestety lekarz nic nie mówił na ten temat, być może przy następnej wizycie kontrolnej coś temu zaradzi. Chociaż z tego co zauważyłem to rehabilitacja po tej operacji to trochę nie za bardzo funkcjonuje w naszym rejonie.

Pozdrawiam
Leszek
Stargard (k. Szczecina)
Tytuł: Odp: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: mundekczapla w Stycznia 30, 2016, 22:30:15
Witaj Leszku!!! Ja co prawda nie miałem radioterapii, ale wiem od kolegów, że takie bóle są typowe podczas i po naświetlaniach. Trzeba spytać lekarza czym i jak złagodzić te objawy. Jestem pewny, że odezwie się ktoś z naszych przyjaciół z forum i poda Ci swój sposób pomocy. Pozdrawiaj Tatę od nas i pisz do nas o ewentualnych problemach.
Tytuł: Odp: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: mundekczapla w Stycznia 30, 2016, 22:40:25
Kup Tacie oliwę z oliwek. Należy ją popijać 2-3 razy dziennie po 2 łyżeczki rozprowadzając delikatnie po jamie ustnej i przełyku.
Tytuł: Odp: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: ZUZA w Stycznia 31, 2016, 10:04:37
Witaj Leszku ! opuchliznę można zlikwidować jeśli nie jest twarda, masażem limfatycznym Bardzo łatwo sam Tato może  to robić  Ja skoczyłam do ośrodka rehabilitacyjnego z prośbą o naukę, trwała nauka parę  minut a efekt natychmiastowy kilka razy dziennie głaskałam   szyje i limfa zeszła(opuchlizna zniknęła)Potrzebna jest wiedza w którym  kierunku masować rękoma szyję Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: Marzena w Lutego 04, 2016, 14:26:37
Witaj Leszku,
Opuchlizna okolicy gardła u Twojego taty może, ale nie musi  być spowodowana obrzękiem limfatycznym, który jest najczęściej spowodowany niewydolnością układu chłonnego po operacji i radioterapii. Radioterapia inicjuje wystąpienie reakcji zapalnej w obszarze objętym naświetlaniem oraz stymuluje proces włóknienia i bliznowacenia w skórze, tkance podskórnej, również w ścianach naczyń i węzłów chłonnych. Może powodować zamknięcie światła naczyń chłonnych, prowadząc do zastoju chłonki i powstania obrzęku limfatycznego.
Jednak przyczyn opuchlizny i bolesności gardła może być wiele. Dlatego koniecznie w tej sprawie skontaktuj się z lekarzem opiekującym się tatą.
Jeżeli okaże się, że jest to obrzęk limfatyczny to też , tak  jak sugerowała Zuza powinieneś zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie na początku sam fizjoterapeuta przeprowadzi odpowiednie zabiegi (m.in. masaże limfatyczne) i ćwiczenia, a potem ewentualnie nauczy tatę czy kogoś z rodziny jakie ćwiczenia może wykonywać sam w domu. Zrób to jak najszybciej, ponieważ takie obrzęki prowadzą do zmian troficznych, zwłóknień, stanów zapalnych i im później zostaną wdrożone zabiegi i ćwiczenia tym mniejsze efekty można osiągnąć.

Niezależnie od diagnozy lekarza czy fizjoterapeuty jest kilka rzeczy, które tata może a nawet powinien zastosować już teraz, żeby przeciwdziałać obrzękom, stanom zapalnym, które często pojawiają się  nie tylko bezpośrednio po operacji i radioterapii, ale nawet czasami kilka, kilkanaście miesięcy po. W wielkim skrócie wypunktowałam poniżej.

•   Wykonywanie codziennie ćwiczeń fizycznych całego ciała, a zwłaszcza okolicy szyi, karku, grzbietu- poszukaj na forum w temacie ćwiczeń – są dokładne wskazówki. Ćwiczenia fizyczne pobudzają mięśnie do skurczów. Mięśnie kurcząc się i rozkurczając usprawniają odpływ krwi i limfy, przeciwdziałając w ten sposób tworzeniu się zastojów (obrzęku). Ćwiczenia powinny być o umiarkowanej intensywności, z przerwami na odpoczynek. Jeśli pojawią się oznaki zmęczenia tj. ból, zadyszka, zbyt szybkie tętno, należy je przerwać.

•   Zalecane dla Twojego Taty rodzaje aktywnoci fizycznej to głównie spacery, nordic walking, a w późniejszym czasie jazda na rowerze.

•   Utrzymywanie odpowiedniej higieny okolicy napromieniowanej i obrzękniętej. Używanie odpowiednich balsamów (lotionów, emulsji) kosmetycznych po kąpieli. Bardzo dobra  jest oliwa z oliwek- jak pisał już Mundek, ale również zwykły nierafinowany olej kokosowy – zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Skórę należy wycierać delikatnie i dokładnie do sucha, upewniać się, czy skóra jest sucha w obrębie zmarszczek, bruzd.
•   Unikać krańcowych zmian temperatur, chronić przed promieniami słonecznymi.

•   Unikać jakichkolwiek urazów, ukąszeń owadów, zadrapań przez kota, itp.
•   Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Stosowanie diety nisko sodowej, bogatej w błonnik. Unikanie picia napojów alkoholowych. Obrzęk limfatyczny jest obrzękiem wysokobiałkowym, ale nie jest to związane z ilością spożywanego białka w diecie. Spożycie zbyt małych ilości protein raczej nie doprowadzi do ich zredukowania w części składowej limfy, a wręcz przeciwnie może osłabić i nadwyrężyć struktury tkanki łącznej w organizmie i zaostrzyć proces chorobowy. Dlatego dieta powinna zawierać łatwo przyswajalne białka znajdujące się np. w rybach, kurczakach, czy tofu. Poczytaj też o diecie dr Budwig.
Leszku, jeśli będziesz miał jakieś pytania i wątpliwości pisz, postaramy się odpowiedzieć. Pozdrów od nas serdecznie tatę. Marzena
Tytuł: Odp: Problemy po operacji
Wiadomość wysłana przez: synLeona w Lutego 22, 2016, 16:44:23
Dziękuję za wszystkie rady. Dzisiaj byliśmy na drugiej wizycie kontrolnej u laryngologa i rzeczywiście stwierdził obrzęk limfatyczny. Zalecił metodę polegającą na oklejaniu specjalnymi taśmami raz w tygodniu przez 2-3 miesiące. Podobno metoda jest skuteczna, ale wiązałaby się z dojazdami raz w tygodniu do Szczecina. Być może znajdziemy coś bliżej.

Pozdrawiam,
Leszek