Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno  (Przeczytany 6139 razy)

Offline Ewa_Batorska

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja +11/-1
  • Neurologopeda
    • Zobacz profil
  • Profil: Logopeda
Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« dnia: Lipca 06, 2013, 09:09:22 »
Witam wszystkich bardzo serdecznie, niestety ale mam złe wieści. Wczorajszej nocy został usunięty cały wątek dotyczący turnusu w Mrzeżynie.  Reagując spontanicznie na pytania dotyczące efektów mowy wykonałam wpis, korzystając z komputera na którym są uprawnienia do moderowania forum. Wpis ten ukazał się ze zdjęciem nie moim a właściciela. Chciałam to zmienić i usunęłam zamiast swoją wypowiedź to cały wątek... Przepraszam Wszystkich, zwłaszcza osoby które włożyły tyle wysiłku przy redagowaniu tego postu i mam nadzieję, że uda nam się wspólnymi siłami odtworzyć wątek lub przynajmniej dodać kilka zdjęć. Pozdrawiam.

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 06, 2013, 09:55:48 »
Witaj Ewo. Nie martw się- nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Damy radę odtworzyć ten wątek. Zdjęcia to nie problem, gorzej ze spontanicznymi wypowiedziami forumowiczów, ale myślę, że wspólnymi siłami nadrobimy to. Wspomnień na szczęście  nikt nam  nie wymaże z pamięci. Serdecznie pozdrawiam - Marzena
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline Eryk

  • Administrator
  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja +8/-0
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 06, 2013, 10:23:08 »
Witam.
Niestety nie udało mi się przywrócić wątku. Wątek został całkowicie usunięty z bazy danych. Co do samych zdjęć to były ona zamieszczone na zewnętrznych serwerach więc osoby, które zamieszczały tam zdjęcia pewnie mogą bez problemu wkleić linki ponownie. Szkoda tylko wypowiedzi użytkowników.
Aby uniknąć w przyszłości podobnej sytuacji stworzyłem dodatkowy pośredni dział, do którego będą trafiały usunięte wątki. Dzięki temu będzie można przywracać omyłkowo usunięte wątki, lub usuwać je bezpośrednio z "kosza".

teresa

  • Gość
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 06, 2013, 10:58:18 »
MARZENKO POSTARAJ SIĘ DODAC ZDJĘCIA ,MOZE SIĘ UDA BYŁY WSPANIAŁE! :(EWUNIA KAZDY JEST TYLKO CZŁOWIEKIEM NIC SIĘ NIE STAŁO CZASAMI I TAK BYWA.
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2013, 11:01:04 wysłana przez teresa »

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 06, 2013, 11:05:41 »






















































































« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2013, 22:53:58 wysłana przez Marzena »
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 06, 2013, 12:08:48 »
Witam Wszystkich,
na turnusie Zyguś powiedział, że Marzence wystarczy dać grabie a ona i tak zrobi nimi zdjęcie. Choć to przenośnia to jednak coś w tym jest . W tym wypadku również poradziła sobie momentalnie i zdjęcia już są ponownie. Spontanicznych wpisów nie da się odtworzyć ale to też niewielki problem. Większość zainteresowanych już te wpisy zdążyła przeczytać wcześniej a i same zdjęcia pokazują wspaniałą atmosferę jaka panowała na turnusie.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

Offline Eryk

  • Administrator
  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja +8/-0
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 06, 2013, 12:44:15 »
Widzę że wątek się odradza szybciutko :). Ciesze się bo znaczy że użytkownicy stanowią zgrany zespół.
Pozostaje tylko zaintonować "hymn" reprezentacji polski: "Nic się nie stało..."

Offline Eliza Brzezińska

  • Moderator Globalny
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja +12/-0
  • Surdologopeda
    • Zobacz profil
    • Logopeda Lublin
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 06, 2013, 13:12:34 »
Eryk- bardzo trafnie to ująłeś, przyłączam się do "hymnu"  ;) ;) ;) .  Marzeno- dziękujemy za zdjęcia, za cierpliwość i słowa otuchy.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i cieszę się, że jest nas coooraz więcej- oby tak dalej! Życzę udanego weekendu.

Offline TERESA DEB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja +5/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 06, 2013, 13:27:09 »
Witam wszystkich serdecznie.
To prawda, ze przyjaźni, miłych chwil  nie da się usunąć, wymazać z pamięci.....oj nie da.
Nie było mnie w tym roku z Wami, ale myślami i "esemesowo" byliśmy w stałym kontakcie.
Tęskniłam za Wami i stwierdziłam, że są to najwspanialsze spotkania, przemili ludzie, atmosfera i najmilej wypoczywam będąc razem z Wami. A znam z tej grupy dość dużo osób.
Takich spotkań, chwil, nie da się z niczym porównać. Nawet te krótkie, spontaniczne spotkania są balsamem na duszę..  Dlatego zachęcam wszystkich do takich spotkań....
Ewunia, skromna, ale to miły człowiek i  doświadczony  logopeda.
Marzenko Ty wiesz, ze potrafisz wychwycić wszystkie piękne chwile aparatem i sama jesteś duszą towarzystwa, żałowałam, ze nie mogłam być z Wami, ale nadrobimy....
Pozdrawiam wszystkich.
Teresa

teresa

  • Gość
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 06, 2013, 16:41:30 »
NO I ZGADZAM SIĘ Z TERESKĄ MARZENKA TO DOBRY DUSZEK TEGO FORUM I ZNOWU MAMY ZDJĘCIA. ;D

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 06, 2013, 17:35:24 »
Teresko brakowało nam Ciebie bardzo w Mrzeżynie. To prawda, że Marzenka jest duszą towarzystwa ale we dwie stanowicie duet który porywa wszystkich do zabawy. Mam nadzieję, że następnym razem będziesz z nami.
Pozdrawiam serdecznie.

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 06, 2013, 20:48:18 »
Masz rację Czarku- bardzo brakowało Tereski na turnusie- zwłaszcza mnie. Mamy pokrewne dusze i rozumiemy się bez słów. Obie uwielbiamy też tańczyć. Myślę, że taniec jest  najpiękniejszą i najprzyjemniejszą formą ruchu,  pomaga uwolnić napięcia nagromadzone w naszym ciele pod wpływem stresu. Z pewnością każdy z nas miał okazję doświadczyć tego zbawiennego – szczególnie w tych trudniejszych momentach naszego życia – uczucia oczyszczenia, lekkości i chwilowego zapomnienia w tańcu. Nieistotny jest wiek, płeć, poziom sprawności i fakt, że „ktoś tańczyć nie potrafi”. Tańczyć umie każdy.
To jest jakby naturalny lek, który dawkowaliśmy sobie na turnusie bez ograniczeń. Jeden z uczestników turnusu nie chciał na początku uczestniczyć w naszych wieczornych spotkaniach, a o tańcu nie chciał słyszeć. Od czasu operacji unikał towarzystwa, zabaw itp. Na nasze spotkania przychodziła tylko jego żona.  Udało nam się namówić go na jedno z końcowych spotkań. Bawił się i tańczył doskonale.  Wyjeżdżając obiecał, że na następnym turnusie nie opuści żadnego wieczorku. To jest  jeden z wielu naszych małych  turnusowych sukcesów.
Ale, żeby ktoś nie pomyślał, że na tym turnusie tylko się bawiliśmy. Najbardziej zapracowaną osobą była nasza logopedka Ewa- prowadziła zajęcia logopedyczne z osobami słabo mówiącymi  3  razy dziennie ( zaraz po śniadaniu o 9-ej , potem przed obiadem o 12-ej i jeszcze raz przed kolacją o 17-ej), a raz z osobami lepiej mówiącymi. W grupie zaawansowanej ćwiczyliśmy m.in. „ łamańce językowe”, a pod koniec ćwiczeń próbowaliśmy śpiewać, i – muszę przyznać- nieźle nam to wychodziło. Ewa również poza zajęciami- zawsze, gdy tylko potrzebowaliśmy- służyła radą i pomocą.
Ewa,   przez swą skromność,  nie chwali się swoimi osiągnięciami.   Otóż jedna z uczestniczek turnusu- Irenka- mając założoną  protezkę od dwóch miesięcy… szeptała, nikt   po prostu nie nauczył jej używać. Irenka już na drugi dzień ćwiczeń z Ewą mówiła pojedyńcze słowa, a na koniec turnusu normalnie rozmawiała.
Dziękujemy Ci, Ewuniu, jeszcze raz za Twoją cierpliwość, profesjonalizm i empatię.  :)
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

mundekczapla

  • Gość
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 06, 2013, 21:20:37 »
Pięć lat temu, jechaliśmy z Emilką do Mrzeżyna, po głos i mowę, które tam właśnie odzyskałem. Teraz była to podróż sentymentalna, a jednocześnie spotkanie z ludźmi których znałem słabo albo wcale, ale również spotkanie ze "starymi", znanymi od kilku lat przyjaciółmi.
Mrzeżyno, sympatyczne jak przed laty, ośrodek pięknie położony na dużym obszarze, z własnym odkrytym basenikiem ( 10x5 m) i wszech obecną zielenią, pozwalał na wyciszenie i odpoczynek. A prawie za płotem "LAGUNA" ze swoim kompleksem krytych basenów i kręgielnią. Emilka w ciągu 13 dni pobytu, była na basenie 10 razy, za każdym, przepływała 1000 m , ja natomiast pluskałem się w baseniku przy ośrodku, kilka razy popływałem pod wodą, ale woda była tak mocno chlorowana, że dałem sobie spokój, bo po wypłynięciu, chlor powodował niemiłe pieczenie w tchawicy. Jednak na Rodos, dezynfekowali wodę innym , nie tak agresywnym środkiem.
Jak to na turnusach bywa, osoby niemówiące, intensywnie uczyły się mowy, a pozostali odpoczywali na plaży a wieczorami spotykaliśmy się na imprezach integracyjnych. Grupa była zżyta, ponieważ większość, to ludzie spotykający się od lat na turnusach organizowanych przez Mazowieckie Stowarzyszenie, nowych osób było niewiele, ale zostaliśmy bardzo sympatycznie przyjęci i zaakceptowani ( w czym duża zasługa organizatora Czarka, któremu jeszcze raz tą drogą serdecznie dziękuję!!!!!!).
Reasumując, polecam wszystkim wyjazdy na turnusy, bez względu na to kto go
organizuje, bo przebywanie wśród osób które przeszły to samo, uczy pewności siebie, pozwala odrzucić skrępowanie swoją niepełnosprawnością i pozwala doskonalić swoją mowę, bo ćwiczeń nigdy za dużo. A swoją drogą , kolejny raz zauważam, że ludzie po laryngektomii to z reguły gaduły......Ech życie , jesteś pełne niespodzianek!!!!!!  P.s. I po kłopocie Ewa :-*
_________________
mundek

Offline TERESA DEB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja +5/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 06, 2013, 23:26:14 »
Marzenko, Czarku -mnie też Was brakowało, to prawda, ze z Marzenką tworzymy duet rozumiejący się bez słów....
Ale Czarku miła atmosfera i perfekcyjne przygotowanie turnusu to tez duża Twoja zasługa. troszczysz  się o wszystko i wszystkich, aby każdy w miarę był zadowolony  - dziękujemy Ci.
Gdybym nie wyjeżdżała z Wami, tylko zamknęła się w domu rozmyślając - ile bym straciła, a najważniejsze - nigdy nie poznałabym tak wspaniałych, radosnych i  pełnych chęci życia ludzi....
Na początku mojej choroby - forum, rozmowy z ludźmi było dla mnie  mocą zbawienną, strach, obawa i zapytania o najdrobniejsze  szczegóły , jak z tym dalej żyć....
Można wszystko przetrwać i nie poddawać się, trzeba tylko chcieć i pytać, jak się ma problemy.
Dlatego zachęcam do czynnego udziału na forum i o zapytanie o każdą wątpliwość, radę.
Każdy z Nas  udzieli porady w miarę możliwości.
Teresa


Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Turnus rehabilitacyjny 2013- Mrzeżyno
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 07, 2013, 02:52:34 »
Teresko, Mundku dziękuję za miłe słowa. Wbrew pozorom w Mrzeżynie było aż 11 osób które były z nami na turnusie po raz pierwszy czyli ponad 30 procent wszystkich uczestników. Oprócz Mundka i Emilki reszta z tych osób była w ogóle po raz pierwszy na turnusie. Jednak bardzo szybko wszyscy zintegrowali się z całą grupą i trudno było rozpoznać kto jest po raz pierwszy a kto jeździ od lat. To jest właśnie ta magiczna atmosfera panująca na turnusach i podobnych spotkaniach osób laryngektomowanych, że osoby znające się dzień – dwa dni mają wrażenie jakby znały się od lat.
W Mrzeżynie miała też miejsce bardzo nietypowa sytuacja. Spotkały się ze sobą dwa małżeństwa które przed laty utrzymywały kontakt, jednak los sprawił, że nie widzieli się 38 lat !!! Dopiero na turnusie spotkali się ponownie (obaj panowie laryngektomowani). Nawet na stołówce mieli miejsca przy tym samym stoliku i to przydzielone zanim ktokolwiek wiedział, że się znają. Przypadek ?? Ech życie, cały czas zaskakujesz !!!.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

 

Copyright © Mówimy bez krtani