Mówimy bez krtani



Autor Wątek: LINKI  (Przeczytany 6606 razy)

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
LINKI
« dnia: Grudnia 21, 2012, 21:57:04 »
Linki do dwóch broszur zawierających informacje i porady dla osób po usunięciu krtani i leczeniu onkologicznym. Polecam - Marzena

1"Życie po laryngektomii"      http://www.eumed.pl/userfiles/files/7962%20Life%20as%20a%20laryngectomee%20brochure_201102_PL.pdf

2."Życie bez krtani"               http://www.majer.com.pl/pliki/pdf/ZBK_.pdf
                       
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2013, 06:31:13 »
http://www.youtube.com/watch?v=mtC0aG7JVpI&playnext=1&list=PL560F0CA94DDED2C8&feature=results_video wklejam link do filmu stalowe gardła,ten film jest przestroga dla tych co mają krtan i dla nas już bez krtani!usunęłam go raz bo myślałąm ze moze nie jest na czasie? ale polecam go obejrzeć.Na tej stronie jest też kilka innych podobnych flmików,również można ogladać.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 28, 2013, 06:34:11 wysłana przez teresa »

Offline Eliza Brzezińska

  • Moderator Globalny
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja +12/-0
  • Surdologopeda
    • Zobacz profil
    • Logopeda Lublin
  • Profil: Pacjent
Odp: LINKI
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2013, 10:42:35 »
Ten film jest jak najbardziej na czasie :) Rzeczywiście trudno się go ogląda, dużo w nim emocji i strachu ale watro.  Mówi o doznaniach pacjenta, który przechodził przez zabieg usunięcia krtani, o jego cierpieniu... Wydaje mi się, że po takim dokumencie łatwiej jest zrozumieć osobom zdrowym to przez co muszą przejść osoby laryngektomowane... Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Stycznia 28, 2013, 10:49:12 wysłana przez Eliza Brzezińska »

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 28, 2013, 12:04:15 »
Tak to prawda cięzko sie go ogląda sama jestem przerażona,ale czasami bywa gorzej.JA osobiście słysząc ze mam nowotwór krtani dostałam szoku!zaraz widziałąm siebie jak umieram bo rak, kojarzył mi sie tylko ze smiercią ,rak to wyrok .Jednak jest inaczej w życiu moze nie wszyscy ale dostajemy 2 szansę na życie!warto o tym pamiętać nawet gdy jest dobrze nic sie nie dzieje.Ale osobiście jak cos mi dolega to zaraz nachodzą mnie straszne myśli o powrocie choroby ,myślę ze kademu z nas czyli osobom laryngektomowanym przedewszystkim zawsze sie bedziemy bać.pozdrawiam ciepło z pomorza.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 28, 2013, 12:08:24 wysłana przez teresa »

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 16, 2013, 18:56:11 »
http://www.youtube.com/watch?v=PhGtPMOGhj4 to link dodany naszego kolegi Mundka .który bez krtani pływa w basenie na bezdechu a to sztuka coś wspaniałego warto obejzec znalazłam go w  necie.oj taki wyczyn to dopiero! odwaga! jestem pełna podziwu sama lubię pływanie ale niestety nie odważyłabym się .
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2013, 18:59:08 wysłana przez teresa »

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: LINKI
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 17, 2013, 01:21:47 »
Witam,
Teresko mam zupełnie inne zdanie na temat ,,wyczynu,, Mundka niż Ty. Nie uważam żeby to była odwaga a igranie z losem. Drobny błąd oddechowy albo np. skurcz i może to się skończyć tragedią. Zdecydowanie odradzam naśladowania. Jeżeli ktoś chce pływać to są do tego specjalne aparaty przystosowane dla osób laryngektomowanych których dystrybutorem jest firma MAJER z W-wy. W Poznaniu prowadzone są kursy nauki pływania z takim aparatem.
Pozdrawiam Czarek.

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 17, 2013, 06:27:11 »
CZARKU no właśnie wiem ,ze taki wyczyn może skończyć się tragedią ,dlatego ja bym nigdy tego nie zrobiła,są oczywiście aparaty do pływania i nauka pływania dla takich ludzi jak my !Jestem zdziwiona ze Mundek miał taka odwagę pływać na bezdechu tylko to pokazuje ale naśladować nie radzę oczywiście ze masz racje.pozdrawiam                                                                                                                                                                                                                               http://www.youtube.com/watch?v=d8LtSluUAV4
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2013, 07:59:22 wysłana przez teresa »

mundekczapla

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #7 dnia: Września 17, 2013, 18:42:39 »
Zapraszam na stronę naszego Stowarzyszenia w Opolu    http://www.ambasadasukcesu.com/Stowarzyszenie-Os%C3%B3b-laryngektomowanych.php  A tak na marginesie, nie wiedziałem ,że moje pływanie wzbudziło aż takie  emocje.Nigdy moim zamiarem nie było namawianie kogokolwiek do kopiowania . Ot taka ciekawostka, jak jazda małpy na rowerze.

mundekczapla

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #8 dnia: Września 19, 2013, 22:14:19 »

Nieskromnie polecam swojego bloga  mojawojnazrakiemkrtani.blogspot.com    Może komuś, coś z mojego pisania, kiedyś się przyda.

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: LINKI
« Odpowiedź #9 dnia: Września 23, 2013, 12:00:55 »
Mundku, jestem przekonana, że Twoje wspomnienia są czytane z wielkim zainteresowaniem. Na pewno wielu z nas utożsamia się z wieloma sytuacjami opisywanymi przez Ciebie. Po kilku miesiącach, latach wyrzucamy z pamięci – i dobrze- jak wiele bólu, upokorzeń i cierpień stało się naszym udziałem. Niejednokrotnie na co dzień spotykamy się z sytuacjami, które nas denerwują, bolą a czasami śmieszą. Takie wspomnienia są jednak potrzebne tym, którzy stoją dopiero na początku tej trudnej drogi życiowej tzn. są przed lub tuż po operacji. Sama pamiętam jak na poprzednim forum na Socjum śledziłam Twoje refleksje w zakładce ECH ŻYCIE…. Były dla mnie jak pożywka, z której czerpałam energię i optymizm. Swoją drogą przydałoby  się takie miejsce na tym forum, gdzie moglibyśmy spisywać swoje  refleksje. Mundku -  jesteś pomysłodawcą trafnego tytułu ECH ŻYCIE…
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: LINKI
« Odpowiedź #10 dnia: Września 23, 2013, 19:01:52 »


Terrie Hall- w styczniu 2001 r. w wieku 40 lat, zdiagnozowano u niej raka jamy ustnej ,
a pod koniec miesiąca rozpoznano raka gardła i krtani .
Terrie jest  dwanaście lat po operacji usunięcia krtani. Przedstawia swoją opowieść ku przestrodze innym. Jest ofiarą  palenia papierosów , a obecnie  niestrudzoną  działaczką kampanii antynikotynowej.  Przede wszystkim  jest po prostu Terrie -  przemiłą kobietą o wielkim sercu z Północnej Karoliny. 
Terrie wiele podróżuje po jej domowym stanie Utah, odwiedza szkoły i rozmawia  z dziećmi o zagrożeniach i konsekwencjach palenia tytoniu, za co otrzymała nagrodę i wyróżnienie od władz Północnej Karoliny. Jest   również zaangażowana w wiele innych zdrowotnych i profilaktycznych stowarzyszeń i  akcji. Jest członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Laryngektomowanych, przewodniczy Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Raka RELAY FOR LIFE.  Jest również prezesem Zachodniego Klubu SPEAK EASY CLUB, aktywnym  członkiem  stowarzyszenia  SAVE- ofiar palenia tytoniu i wielu, wielu innych.
Prywatnie Terrie uwielbia grać w kręgle, czytać romanse i otaczać opieką ludzi.
Historia Terrie jest opowieścią o odpokutowaniu, męce i wytrwałości. Jak sama to ujęła:
„Zawsze myślisz, że to może zdarzyć się komuś innemu. Ja jestem tym kimś innym.”


http://youtu.be/TAE4-jBmt4c    część 1

http://youtu.be/_6JR6diONug   część 2
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

mundekczapla

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #11 dnia: Września 23, 2013, 20:39:38 »
Historię Terrie Hall, powinno się rozpowszechniać w szkołach/ tak jak to robi ona/. Świetne tłumaczenie Marzenko, jestem pełen uznania. Mundek

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #12 dnia: Września 24, 2013, 07:07:40 »
Te opowieści powinny być w szkołach pokazywane,WIDZIAŁĄM GDZIEŚ TO KIEDYŚ BARDZO CIEKAWE NAPRAWDE,WARTO OBEJŻEĆ.

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: LINKI
« Odpowiedź #13 dnia: Września 24, 2013, 10:38:25 »
Tereniu, musiałaś  ten film widzieć , bo przedstawiałam go już na poprzednim forum na Socjum w sześciu częściach. Teraz udało mi się zespolić go   w dwie części. Poza tym na  You Tube jest wiele innych filmików o Terrie Hall w oryginale. Warto poczytać komentarze – prawie co drugi typu:
„…od dzisiaj nie palę!”
 Nas to już nie dotyczy, ale mamy rodziny, dzieci, wnuki, znajomych i przyjaciół… Dla nas ten film ma inne przesłanie- pokazuje jak własne ciężkie doświadczenie i chorobę można przekuć w misję i ratowanie innych… Jestem pełna podziwu i uznania dla Terrie Hall. 
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

teresa

  • Gość
Odp: LINKI
« Odpowiedź #14 dnia: Września 24, 2013, 12:35:49 »
TAK MARZENKO PAMIETAM TERAZ TO TY MIAŁAŚ GO DODANE NA SOCJUM JAK JESZCZE TAM BYLIŚMY TAK PRZYPOMINAM SOBIE I TŁUMACZYŁAS GO ŚWIETNIE.PEWNIE JAK NAJBARDZIEJ JEST NA CZASIE.POZDRAWIAM MARZENKO. :D
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2013, 12:41:08 wysłana przez teresa »

 

Copyright © Mówimy bez krtani