Mówimy bez krtani



Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Eliza Brzezińska

Strony: 1 2 [3]
31
Dyskusja ogólna / Odp: Zdjęcia
« dnia: Stycznia 09, 2013, 00:16:31 »
Administracja wcale nie jest taka groźna  ;) Jeśli uda Ci się wkleić zdjęcia zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami to nie będzie żadnych problemów - obiecuję ;) Jeśli jeszcze nie doszedłeś do wprawy to może dasz nam jakąś małą namiastkę trasy wycieczkowej wklejając zdjęcie.

32
Dyskusja ogólna / Odp: NASZE ZAINTERESOWANIA
« dnia: Stycznia 09, 2013, 00:07:08 »
Cieszę się, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami :)
Twoja praca na pewno była ciekawa ale też niebezpieczna. Dzięki
niej masz pewnie miłe wspomnienia ale i mrożące krew w żyłach?
Ważne jest to, że potrafisz się nimi dzielić, że dobrze sobie radzisz, że udało Ci się znaleźć
nowe zainteresowania.
Jak będę w okolicy nie zapomnę o zwiedzaniu kopalni! Do tej pory byłam tylko
w Kopalni Soli "Wieliczka" - uważam że takie miejsca warto zobaczyć. Niestety
mało pamiętam z tamtej wyprawy (bo byłam dzieckiem). Na szczęście są pamiątki
i zdjęcia, które mi o wszystkim przypominają.
Pozdrawiam i życzę samych miłych wspomnień!


33
W Lublinie niestety nie ma (mam nadzieje- jeszcze) stowarzyszenia ale laryngektomowani mają możliwość spotykania się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, który mieści się przy Alei Kraśnickiej 100. W 2012 roku spotkania odbywały się w każdy poniedziałek od godziny 11. W tym roku prawdopodobnie nic się nie zmieni. Zapraszam.

34
Rehabilitacja / Odp: Metody rehabilitacji głosu.
« dnia: Stycznia 02, 2013, 11:42:09 »
Masz racje 12 lat to dość długo. W związku z tym, że uczyłaś się sama mogłaś wykorzystać nie do końca dobre metody do nauki i wytwarzania głosu, a później je utrwalić. Wiadomo, że przyzwyczajenia trudno zmieniać, ale jeśli sama się nauczyłaś mówić to pewnie zastosowanie się do kilku wskazówek i ćwiczeń nie stanowiłoby problemu. Minusem jest to, że nigdy nie słyszałam jak mówisz. Domyślam się, że jest to głos gardłowy, czyli zespoły około 2-3 słów? Uważam, że zawsze jest dobra pora na ćwiczenia bez względu na to ile się ma lat i tego jak dawno temu była operacja. Nauka mowy przełykowej to dosyć żmudna praca, ale przynosi swoje efekty. Nie wiem z kąt jesteś ale spotkanie się z logopedą na pewno by pomogło, teraz jest wiele możliwości bo specjaliści przyjmują pacjentów  w przychodniach również na fundusz. W ty roku będą również organizowane turnusy rehabilitacyjne. Niedługo informacje o nich znajdą się na naszym forum. Ja szczególnie polecałam turnus. Podczas wyjazdu jest dużo czasu na naukę i panuje miła atmosfera a to sprzyja nauce.

35
Dyskusja ogólna / Odp: Zdjęcia
« dnia: Grudnia 28, 2012, 23:32:23 »
Życzę wszystkim powodzenia, mam nadzieję że teraz dodawanie zdjęć nie będzie stanowiło problemu ;) 

36
Dyskusja ogólna / Odp: ŻYCZENIA
« dnia: Grudnia 20, 2012, 21:18:16 »
Witam,
ja również mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej
 a tym czasem chciałam życzyć wszystkim Wesołych Świąt!

Pomódlmy się w Noc Betlejemską
Noc szczęśliwego rozwiązania,
By wszystko nam się rozplątało;
Węzły, konflikty, powikłania.

Aby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

I aby w nas złośliwe jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwne świeczki.


Aby wątpiący się rozpłakał,
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska – cichych, ufnych –
Jak ciepły pled, wzięła na ręce.

Ks. Jan Twardowski

37
Polecane książki, artykuły, filmy, linki / Artykuły
« dnia: Grudnia 17, 2012, 19:23:36 »

1. L. Halczyk-Kowalik, Strukturalno-czynnościowe uwarunkowania tworzenia mowy po wycięciu nowotworu jamy ustnej, Logopedia;   red. S. Grabias, t. 35, Lublin 2006
2. G. Jastrzębowska, O. Pelc-Pękala, Mowa laryngektomowanych, Logopedia. Pytania i odpowiedzi, Opole 2001
3. D. Lipiec, Głos i mowa osób po laryngektomii, Diagnoza i terapia  w logopedii, red. J. Porayski-Pomsta, t. 7, Warszawa 2000
4. A. Pruszewicz, A. Obrębowski, Zrozumiałość mowy zastępczej u chorych po laryngektomii, Otolaryngologia polska, 1970, XXIV, 4
5. A. Pruszewicz i inni, Wpływ niektórych czynników socjalnych oraz psychicznych u laryngektomowanych na rehabilitację zastępczego    procesu komunikatywnego, Otolaryngologia polska, 1997 XXXI, 3
6. A. Pruszewicz, W sprawie klasyfikacji jakości głosu i mowy zastępczej   u laryngektomowanych, Otolaryngologia polska, 1975, XXIX, 5
7. M. Stecewicz, L. Halczyk-Kowalik, V. Posio, M. Sulikowski,   R. Kowalczyk, A. Rzewuska, M. Kamiński, Wymowa, wydolność połykania            i jakość życia chorych po wycięciu nowotworu jamy ustnej, Logopedia, red. S. Grabias, t. 35, Lublin 2006
8. J. Wieszczycka, Logopedyczna terapia mowy przełykowej,  Logopedia, red. S. Grabias, t. 35, Lublin 2006
9. M. Woźniewski, J. Kornafel, Rehabilitacja w onkologii, Wrocław 2010

38
Polecane książki, artykuły, filmy, linki / Książki
« dnia: Grudnia 17, 2012, 19:21:15 »
1. A. Sinkiewicz, Rak krtani. Poradnik dla pacjentów, logopedów i lekarzy, Bydgoszcz 1999 - napisana przystępnym językiem, znajdziemy w niej zestawy ćwiczeń, które mogą wykorzystywać zarówno osoby posługujące się mową przełykową jak i przetokową, polecam.

2. S. Okła, Chirurgiczna rehabilitacja głosu po całkowitej laryngektomii, Warszawa 2007 - Autor porównuje dwa sposoby rehabilitacji (mowa przełykowa i przetokowa), może będzie dla niektórych zachętą do wszczepienia protezy głosowej...

6. B. Tarasiewicz, Mówię i śpiewam świadomie. Podręcznik do nauki emisji głosu, Kraków  2006 - polecam szczególnie osobom, które już posługują się mową zastępczą i chcą ją doskonalić.  :)

39
Informacja ogólne / Życie po laryngektomii
« dnia: Grudnia 17, 2012, 19:06:27 »

Funkcjonowanie osoby po operacji krtani ulega nieodwracalnym zmianom. Pacjent musi podporządkować się pewnym zasadom, do których należy przede wszystkim dbanie o higienę i pielęgnację tracheostomy.
Ważne jest także by nie dopuścić do powstania stanu zapalnego lub odkładania się zaschniętej wydzieliny na brzegach tracheostomy. Dlatego też zaleca się przemywanie skóry wokół stomy wodą, bądź preparatami zalecanymi przez lekarza laryngologa. Warto również stosować obojętne maści i kremy by zapobiegać podrażnieniu skóry.
Osoby po laryngektomii nie powinny uprawiać niektórych sportów bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Należy zrezygnować chociażby z pływania czy sportów ekstremalnych. W trakcie kąpieli, podczas kontaktu z wodą tracheostoma nie zamyka się automatycznie dlatego powinna  być zabezpieczona.   
        Niestety nawet kilka kropel wody powoduje napady kaszlu. W przypadku zalania tracheostomy należy jak najszybciej przechylić głowę  do dołu i wykrztusić wodę.
Po operacji poza koniecznością zmiany trybu życia zmienia się także wygląd szyi a nawet twarzy. Może on wprowadzić w zakłopotanie chorego  oraz przyciągać uwagę rozmówców lub ludzi spotkanych przypadkowo. By zminimalizować swój dyskomfort osoby po operacji mogą w różny sposób maskować zmiany zaistniałe w wyglądzie. Dostępne są różnego rodzaju filtry samoprzylepne, apaszki. Kobiety mogą także stosować, apaszki, i chusty oraz ozdobną biżuterię np. naszyjniki i kolie.


40
Rehabilitacja / Terapia logopedyczna.
« dnia: Grudnia 17, 2012, 19:02:02 »

    Naukę tworzenia głosu u pacjentów z wszczepioną protezą głosową i bez protezy należy rozpocząć po trzech, czterech dobach od operacji. Pierwszymi ćwiczeniami, jakie wykonuje chory po laryngektomii są ćwiczenia oddychania torem przeponowo-żebrowym. Ważne jest by pacjent wykonywał je krótko   ale często. Ilość ćwiczeń zależy przede wszystkim od jego samopoczucia i stanu zdrowia. Najczęściej jednak poszczególne ćwiczenia wykonuje się seriami.
Opanowanie oddychania przeponowo-żebrowego jest niezwykle istotne dla ludzi po operacji usunięcia krtani. Zwłaszcza dlatego, że umożliwia pobieranie dużej ilości powietrza do aktu fonacji. Czas w jakim pacjenci uczą się oddychania torem przeponowo-żebrowym jest różny. Zależy między innymi od: ogólnego stanu zdrowia, wieku,  motywacji, chęci powrotu do pracy, relacji w rodzinie... Najczęściej potrzeba na te ćwiczenia około 3-4 dni.
Kolejnymi ćwiczeniami jakie wykonują chorzy podczas dalszej rehabilitacji są ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające siłę mięśni karku i obręczy barkowej. Należy do nich ziewanie, przeciąganie się, dmuchanie przez słomkę, próby gwizdania za pomocą gwizdka, unoszenie ramion i barków, spoglądanie ponad barkami z lekkim odwracaniem głowy  na boki, powolne ruchy obrotowe głową, nabieranie powietrza w policzki i powolne jego wypuszczanie, poruszanie głową tak, jakby chciało się narysować nosem kreski pionowe, poziome lub liczby.
Głównym zadaniem wyżej wymienionych ćwiczeń jest wyrobienie prawidłowego rytmu oddechowego oraz opanowanie wydłużonego oddechu. Dzięki nim pacjent nabiera też umiejętności odkrztuszania wydzieliny oraz dotlenia się. Przygotowuje również przeponę i mięśnie brzucha do dalszych ćwiczeń fonacyjnych.
W rehabilitacji osób laryngektomowanych występują pewne różnice.  Są one zależne od metody, którą się wybierze. Pacjent z wszczepioną protezą, uczy się samodzielnego wywoływania głosu przetokowego.  Po operacji, zanim zostanie wypisany do domu, poza ćwiczeniami oddechowymi  i rozluźniającymi, powinien opanować sposób prawidłowego zamykania tracheostomy, prawidłowej realizacji prostych słów.
Dla osób uczących się mowy przełykowej niezbędną umiejętnością, poza wypracowaniem prawidłowego toru oddechowego jest dostarczenie powietrza przez jamę ustną do zastępczego zbiornika jakim jest przełyk. Powietrze potrzebne do uzyskania dźwięcznego odbicia a następnie aktu fonowania można wprowadzić do przełyku przez:
- aspirację,
- iniekcję,
- połknięcie,
- gruszkę Politzera.

Czasami, mimo intensywnych ćwiczeń uzyskanie odbicia stanowi duży problem. Proces dochodzenia do uzyskania głosu jest indywidualnie uwarunkowany, wymaga podejmowania różnych sposobów w trakcie codziennej pracy, gdyż nie ma jednej uniwersalnej metody gwarantującej sukces. 
 W przypadku, gdy pacjenci oddychają już prawidłowym torem przeponowo żebrowym a głos przełykowy lub przetokowy został wywołany można przejść do kolejnego etapu. Należą do niego: wydłużanie czasu fonowania, wzmacnianie siły głosu, ćwiczenia elementów prozodycznych mowy.
Intensywna rehabilitacja zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Należy pamiętać o systematyczności, codziennych ćwiczeniach doskonalących. O głos trzeba dbać, aby był silny i zrozumiały.




Korzystałam z  książki oraz artykułu:
A. Sienkiewicz, Rak krtani. Poradnik dla pacjentów, logopedów i lekarzy, Bydgoszcz 1999
J. Wieszczycka, Logopedyczna terapia mowy przełykowej, Logopedia; red. S Grabias, t. 35, Lublin 2006

41
Rehabilitacja / Metody rehabilitacji głosu.
« dnia: Grudnia 17, 2012, 18:55:20 »
Po badaniach i rozmowie z pacjentem można przejść do ustalenia  metody rehabilitacji do których należy:

-nauka mowy przełykowej
,  (wywoływanie dźwięcznego ructusu, poprzedzonego aspiracją, iniekcją, połknięciem lub wprowadzeniem powietrza przy pomocy  balonu Politzera),


-nauka mowy przetokowej
,  (wykorzystywana jest tu proteza głosowa),


-zewnętrzne generatory drgań, czyli mówienie z użyciem laryngofonu (jest to aparat wytwarzający falę wibroakustyczną).



42
Informacja ogólne / Pierwsze oznaki choroby
« dnia: Grudnia 17, 2012, 18:16:47 »
Zazwyczaj choroba rozwija się bezobjawowo lub występują pozornie banalne objawy i dolegliwości, które nie są charakterystyczne.
Jeśli nowotwór rozwija się na strunach głosowych objawem, który może zauważyć pacjent jest chrypka.
 W nowotworach, które są umiejscowione powyżej strun głosowych czyli w okolicy nagłośniowej czy w gardle dolnym dominuje uczucie ciała obcego w gardle oraz zaburzenia połykania. Ból, który może się tu pojawić jest mało odczuwalny dla pacjenta i zazwyczaj występuje późno.
Poważniejsze symptomy takie jak duszność pojawiają się w zaawansowanych nowotworach wypełniających przestrzeń drogi oddechowej. Guzy, powoli wzrastając pogarszają warunki oddychania, jednak chory często przyzwyczaja się do tej sytuacji i duszność do pewnego momentu bywa niezauważona.   
Inne objawy, które powinny budzić niepokój to: chrypka utrzymująca  się dłużej niż trzy tygodnie, zmiana lub okresowe zanikanie głosu, odksztuszanie zwiększonej ilości wydzieliny (szczególnie o zmienionej barwie), kaszel i krwioplucie, niewyjaśniona utrata masy ciała, ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia, bladość skóry. Niektóre z wymienionych przeze mnie symptomów występują w niegroźnych schorzeniach krtani i gardła, dlatego nie należy popadać w nieuzasadniony lęk jeśli np. pojawiła się krótkotrwała chrypka czy pobolewanie gardła.


43
Informacja ogólne / Czym jest laryngektomia?
« dnia: Grudnia 17, 2012, 18:14:29 »
Całkowita laryngektomia jest zabiegiem bardzo okaleczającym. Pozbawia ona pacjentów możliwości naturalnego sposobu porozumiewania się. Jednak często jest jedynym wyjściem umożliwiającym dalsze życie.
  Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowań  na raka krtani i gardła dolnego. Występowanie tej choroby jest rzadsze u kobiet częstsze u mężczyzn. Rak krtani pojawia się zwykle u ludzi między 45 a 75 rokiem życia. W Polsce blisko 60% przypadków zachorowań rozpoznawanych jest w wysokim stadium zaawansowania miejscowego. Powoduje to, że w dalszym ciągu podstawową metodą leczenia chirurgicznego jest całkowita laryngektomia. W 2004 roku jak podaje NFZ wykonano w Polsce 1580 operacji usunięcia krtani. Odzyskanie utraconych funkcji związanych z komunikacją jest możliwe dzięki terapii logopedycznej i wywołaniu zastępczego głosu.
Z rozmów z laryngektomowanymi oraz z przeprowadzonych badań wynika, że pomimo tak strasznej choroby jaką jest nowotwór można sobie poradzić, żyć i pracować, aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym.
   Kształtowanie nowych umiejętności związanych z odzyskaniem mowy    to zadanie, które przynosi niezwykłą radość i satysfakcję nie tylko logopedzie ale i chorym bo dzięki rehabilitacji mogą odzyskać głos.
W dzisiejszych czasach nie trzeba już ograniczać się tylko do tworzenia mowy przełykowej, ale można iść na przód. Mówię tu o protezie głosowej, która umożliwia uzyskanie głosu przetokowego. Głos przetokowy, jest silniejszy, bardziej wyrazisty, możliwy do uzyskania w kilka dni po implantacji protezy i co najważniejsze nie wymaga tak dużego wysiłku w trakcie nauki. 



44
Dyskusja ogólna / Powitanie
« dnia: Grudnia 17, 2012, 17:52:49 »
Witam wszystkich bardzo Serdecznie,
Forum powstało z myślą o osobach laryngektomowanych i ich rodzinach. Wszyscy znajdą tu dla siebie miejsce. Będziemy się starali poruszać najważniejsze tematy dotyczące operacji, rehabilitacji, oraz życia po usunięciu krtani. Chciałabym, żeby każdy dzielił się zdobytą wiedzą i doświadczeniami. Może zostaną zawarte nowe znajomości…
Pozdrawiam,
Eliza Brzezińska.


Strony: 1 2 [3]
Copyright © Mówimy bez krtani