Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Plastry Provox  (Przeczytany 2023 razy)

Offline Studentka logopedii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Logopeda
Plastry Provox
« dnia: Grudnia 08, 2022, 17:48:32 »
Dzień dobry.

Jestem studentką logopedii klinicznej i bardzo interesuje mnie rehabilitacja pacjentów po laryngektomii. Na razie uczę się podstaw, jeśli chodzi o praktyczny aspekt życia pacjentów.

Chciałabym Państwa zapytać o stosowanie plastrów Provox bądź innych, uszczelniających stomę. Jaki mają Państwo do nich stosunek? W jakich sytuacjach ich używacie, po co i jakie to przynosi korzyści? Sama firma ATOS oczywiście bardzo je reklamuje, natomiast chciałabym to zweryfikować z rzeczywistością i praktyką :)

Ponadto chciałabym zapytać, jakie mają Państwo doświadczenia ze wzmożoną produkcją wydzieliny po operacji. Jak długo to trwało, czy kiedyś się zmniejszyła?

Serdecznie pozdrawiam

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 09, 2022, 02:12:00 »
Hej Jagoda
Witaj na forum
Bardzo dobrze trafiłaś. W krótce otrzymasz od nas informacje w temacie, który Cię interesuje.
Nie obawiaj się pytać. Fajnie że nie obawiałaś sę zwrócić do źródła  dostrzegając wagę weryfikacji teorii z praktyką. To dobrze rokuje :)
Pozdrawiam
wojtek
PS Tutaj wszyscy jestesmy po imieniu

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 10, 2022, 03:34:44 »
Dzień dobry  Jagodo
Poniżej przesyłam Ci odpowiedź na Twoje zapytanie.  Nie czułem się  na tyle kompetentny aby zająć wiarygodne stanowisko w tej sprawie.          Więc poprosiłem o pomoc Mariana Nowaka: 
Witam. Wojtek odpowiedz tej Pani że to nie są żadne plastry tylko gąbki osłaniające stomę. Są trzy rozmary takich gąbek. Używać mogą je jedynie osoby które na codzień nie noszą rurek. Ja używam te gąbki od 18 lat w chwili gdy zakładam krawat lub latem do pdkoszulka albo np. na plażę. Zaopatruję się w niemieckich aptekach ponieważ są dużo tańsze i lepszej jakości jak u ATOS-a. Dodatkowo w aptekach na terenie Niemiec można zakupić taśmę klejącą by po umyciu tej gąbi nie wyrzucać tylko naklejić nowy kawałek takiej taśmy przylepnej. Wtedy możesz stosować gąbkę wielokrotnie. W Polsce takiej taśmy nie niestety nie zakupisz.
Pozdrawiam
Marian Nowak

Teraz odpowiedź na Twoją drugą wątpliwość odnośnie śluzu w stomie.
Jego obecność jest to naturalna reakcja organizmu na przebytą operację. Potęgowana poprzez włożenie do nowo utworzonej stomy ciała obcego w postaci rurki tracheostomijnej.  Jak byśmy tego nie nazywali to jednak ciało obce. Ta wydzielina się zmniejsza z biegiem czasu. I problemem staje nawilżanie stomy wysuszanej przez wdychane i wydychane powietrze i oto trzeba dbać.
Na koniec Marian Nowak jest szefem Górnośląskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, które tak naprawdę skupia działalność wszyskich osrodków tego typu w Polsce.
Poza tym Przesyłam Ci link do "Poradnika laryngektomowanego" autorstwa Ithaak Brook
Polskie tłumaczenie: Koło Naukowe MedTech: Krzysztof Domka, Katarzyna Pęksa, Rafał Grzejszczak, Ryszard Szamburski, Konrad Zieliński
Korekta merytoryczna: dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK

http://medtech.pl/poradnik/?fbclid=IwAR2Im5ikPoKV5-SPqTjFWoZg1o2N2mkR7pevEkknHiHL1zR5C8Sg2vZWd5A
Po NR  bedzie druga edycja i możliwość otrzymania poradnika w wersji fizycznej (bez żadnych kosztów) . Jesli jesteś zainteresowana , daj znać.
Pozdrawiam
wojtek

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 10, 2022, 15:10:04 »
Witam,
Wojtku gąbki o których pisze Marian i plastry Provox o które pyta Jagoda to dwie różne rzeczy. Gąbki służą do zakrywania otworu tracheostomijnego podobnie jak różnego rodzaju apaszki. Ja również stosuję takie gąbki a nie mając możliwości kupna tak jak Marian w niemieckich aptekach kupuję w polskiej firmie Majer.
https://e-majer.pl/pl/p/Filtr-Tracheofix-ochronny-do-tracheostomii%2C-55x60-mm-10-szt.-Servona/110
Plastry o które pyta Jagoda są plastrami uszczelniającymi i do nich mocuje się tzw. wymienniki ciepła systemu Provox. Stosowanie plastrów i wymienników ciepła powoduje, że wdychane powietrze jest bardziej wilgotne i ogrzane. Efektem tego jest lepsze oddychanie i zmniejszenie ilości śluzu. Niestety w tej chwili ani plastry ani wymienniki ciepła nie są refundowane przez NFZ a przy stałym stosowaniu jest to spory wydatek. Jest duża szansa, że już niedługo będzie to refundowane a wtedy pewnie powszechniej stosowane.
Pozdrawiam Czarek.

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 10, 2022, 22:05:11 »
Hej Czarku
W 100% zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Nie chciałem 'wychodzić przed orkiestrę'. Wolałem poprosić o opinię praktyków z doświadczeniem.
Pytanie Jagody wynika z informacji i wiedzy, którą jej przekazano. Z jednej strony to bardzo dobrze świadczy o tym, że nadążamy za trendami światowymi. A z drugiej że niestety prozaiczna rzeczywistość weryfikuje możliwość zastosowania pewnych rozwiązań w praktyce. Ze względu na ich koszt ale również konsekwencje wiążące sie z takim wyborem .
Jagoda.
Nie sądzę aby rozwiązanie o którym mówisz było bardzo popularne w naszym kraju, ale podaję Ci kontakt do osoby , która je stosuje: Krzysztof Gąsiorowski mob: 509 585 377.
Zawsze zapraszam do obecności na naszym forum.
Pozdrawiam
wojtek



Offline Studentka logopedii

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Logopeda
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 11, 2022, 23:32:15 »
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi i miłe przywitanie. :)
Dokładnie tak jak Czarek napisał - miałam na myśli plastry do których mocuje się wymienniki HME. Zapytałam o to, dlatego że pacjenci w naszym szpitalu przy wypisie otrzymują taką „walizeczkę” - zestaw od ATOSu z różnymi akcesoriami do stomy. Między innymi jest tam wiele różnych rodzajów plastrów i filtrów (na różne aktywności itd.), ale niestety starczają na krótko i są drogie. Wiem, że część pacjentów kupuje je regularnie, jednak większość nie. Z drugiej strony faktycznie wymienniki ciepła i wilgoci zastępują funkcje nosa i wydaje mi się, że realnie mogą poprawiać jakość życia. Jednak są to tylko przypuszczenia i zastanawiam się jak z perspektywy osób po laryngektomii wygląda to w codzienności.

Czy wspomniane gąbki służą do mówienia głosem tchawiczo-przełykowym czy mają też inną funkcję?


Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 12, 2022, 09:13:39 »
Witam,
wspomniane przeze mnie gąbki służą tylko do osłony stomy tak samo jak apaszki. Z mówieniem głosem przełykowym nie mają nic wspólnego.
Wracając do tematu wymienników ciepła to wiem od osób które regularnie je stosują, że zdecydowanie poprawiają jakość oddychania ale niestety ze względu głównie na cenę mało jest osób które je stosują. Są zapowiedzi, że już niedługo będą refundowane ale czy tak się stanie zobaczymy...
Pozdrawiam Czarek.

Offline zuza

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja +1/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 20, 2022, 20:40:20 »
Mam małe pytanie do czego studentce logopedii są potrzebne nasze opinie na temat plastrów z Atosa
 Proszę się nie dziwić braku odpowiedzi   Studentom i logopedom odpowiadamy na ankiety i na temat jakiejkolwiek mowy zastępczej na inne tematy raczej będzie cisza
                                                                                    Pozdrawiam Ewa Zuza

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 21, 2022, 10:06:53 »
Hej Zuza
Utkwiłaś w naszej świadomości jako Zuza choć wszyscy wiemy, że masz na imię Ewa.
Myślę że to nic złego, że ktoś pyta bo to oznacza, że chce swoją wiedzę zweryfikować. Tu cytat:
Chciałabym Państwa zapytać o stosowanie plastrów Provox bądź innych, uszczelniających stomę. Jaki mają Państwo do nich stosunek? W jakich sytuacjach ich używacie, po co i jakie to przynosi korzyści? Sama firma ATOS oczywiście bardzo je reklamuje, natomiast chciałabym to zweryfikować z rzeczywistością i praktyką
Natomiast zastanawiające jest inne zdanie. Tu znów cytat: Czy wspomniane gąbki służą do mówienia głosem tchawiczo-przełykowym czy mają też inną funkcję?
Myslę, że nie trzeba być studentką logopedii aby wiedzieć,że to pytanie bez sensu. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku, który sami sobie nałożyliśmy, z odpowiedzi na najbardziej zaskakujące pytania.
Na marginesie. Moja znajoma 2 lata po laryngektomii była zdziwiona, że głos nie powstaje w 'protezce głosowej provox'.
Tak więc mimo zastrzeżeń i słusznej czujności. Musimy czasami się uzbroić w cierpliwość i wyrozumienie, bo jak wiemy nie ma głupich pytań . Są tylko głupie odpowiedzi.
Pozdrawiam
wojtek


Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Plastry Provox
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 21, 2022, 17:17:00 »

 

Copyright © Mówimy bez krtani