Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Proszę o poradę  (Przeczytany 16271 razy)

Sheezy

  • Gość
Proszę o poradę
« dnia: Kwietnia 07, 2022, 07:38:48 »
Jestem tu nowa ale skusilo mnie zarejestrowanie się na tym forum bo mam tatę który około miesiąca przyszedł operację usunięcia krtani ma protezę głosową Provox.  Jest to dla Nas bliskich wszystko nowe narazie jak to się mówi jesteśmy zieloni.Czy ktoś z państwa wie może lub się orientuję CZY są jakieś zamieniki na opaski czy filtry potrzebne do tego bo ceny nie rozpieszczają za mocno. Interesuje mnie jeszcze czy można się starać o jakieś dofinansowanie czy cokolwiek może orzeczenie o niepełnosprawności które pomoże choć w części pokryć koszty zakupu tych akcesorii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Proszę o poradę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 08, 2022, 14:14:36 »
Witaj, od wielu lat walczymy aby akcesoria ułatwiające życie osobom po laryngektomii były refundowane prze NFZ ale jak do tej pory ze skutkiem zerowym. Tańszych zamienników praktycznie nie ma bo i producentów tych produktów jest mało. Największym producentem jest  firma ATOS ale tak jak napisałaś ceny nie rozpieszczają. Staramy się radzić sobie domowymi sposobami a doświadczeniem wymieniamy się głównie na spotkaniach w Stowarzyszeniach. W Polsce działa kilka Stowarzyszeń dla osób po usunięciu krtani. Napisz skąd jesteście a postaram się podać namiary na najbliższe. Orzeczenie o niepełnosprawności potrzebne jest do korzystania ze zniżek ustawowych jak również do ubiegania się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego czy zakupu komputera. Wnioski o dofinansowanie składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie obejmującym adres zamieszkania. Dofinansowanie zależne jest od stopnia niepełnosprawności, dochodów ubiegającego się jak również od środków jakimi dany PCPR dysponuje. Dokładnie wszystkiego musisz dowiedzieć się w swoim PCPR.                Pozdrawiam Czarek.

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Proszę o poradę
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 13, 2022, 02:26:41 »
Wiesz  Sheezy myślę ,że za bardzo skupiasz się na technicznych sprawach. Twojemu Tacie  jest teraz potrzebne ciepło najbliższych , poczucie wsparcia i miłości. To dla niego jest w tej chwili najważniejsze. Rurki tracheostomijne czy plastikowe, czy silikonowe, filtry itp. są ważne ale nie teraz. Uścisk dłoni, uśmiech . Wiara ze będzie dobrze są najważniejsze. . Byliśmy kiedyś z moją Gosiunią na turnusie rehabilitacyjnym dla osób laryngektomowanych. Siedział z nami na stołówce starszy pan . Jeszcze z metalową rurką w stomie. Córka która go tam przywiozła nota bene lekarka opowiadała różne scenariusze które go jeszcze czekają czekają. A on był szczęśliwy, że może nas posłuchać. Skinąć głową lub zaprzeczyć. Do końca turnusu świetnie się nam rozmawiało.
Spróbuj z Tatą. Chyba własnie na to czeka...

 

Copyright © Mówimy bez krtani