Laryngektomia > Rehabilitacja

Metody rehabilitacji głosu.

(1/3) > >>

Eliza Brzezińska:
Po badaniach i rozmowie z pacjentem można przejść do ustalenia  metody rehabilitacji do których należy:

-nauka mowy przełykowej,  (wywoływanie dźwięcznego ructusu, poprzedzonego aspiracją, iniekcją, połknięciem lub wprowadzeniem powietrza przy pomocy  balonu Politzera),


-nauka mowy przetokowej,  (wykorzystywana jest tu proteza głosowa),


-zewnętrzne generatory drgań, czyli mówienie z użyciem laryngofonu (jest to aparat wytwarzający falę wibroakustyczną).


teresa:
PYTANIE DO Elizy? OTÓŻ JESTEM PRAAWIE 12 LAT PO OPERACJI MIEWIEM CHCIAŁABYM CIĘ ZAPYTAĆ CZY MOGE NAUCZYĆ SIĘ MOWY PRZEŁYKOWEJ? BYŁAM NA TURNUSIE ALE CIĘZKO NIE MOGŁAM ZAŁAPAĆ A MÓWIĘ GŁOSEM GARDŁOWYM NIE UCZYŁAM SIĘ NIGDZIE GDYŻ NIE MOGŁAM POPROSTU JEZDZIĆ WÓWCZAS I TO CO DZIS MÓWIĘ TAKIM SKRZEKIEM JAK TO MÓWIĄ WYĆWICZYŁAM SAMA ,JAK SĄDZISZ CZY WARTO PRÓBOWAĆ JESZCZE? PO TYLU LATACH? NAUKI MOWY PRZEŁYKOWEJ ? BEDE WDZIECZNA ZA ODPOWIEDZ BO STRACIŁAM JUZ NADZIEJĘ CZY WOGÓLE MI SIĘ UDA ? ACHA MAM ZWĘZENIE CĘSCIOWE PRZE ŁYKU?PROSZĘ O RADE?

Eliza Brzezińska:
Masz racje 12 lat to dość długo. W związku z tym, że uczyłaś się sama mogłaś wykorzystać nie do końca dobre metody do nauki i wytwarzania głosu, a później je utrwalić. Wiadomo, że przyzwyczajenia trudno zmieniać, ale jeśli sama się nauczyłaś mówić to pewnie zastosowanie się do kilku wskazówek i ćwiczeń nie stanowiłoby problemu. Minusem jest to, że nigdy nie słyszałam jak mówisz. Domyślam się, że jest to głos gardłowy, czyli zespoły około 2-3 słów? Uważam, że zawsze jest dobra pora na ćwiczenia bez względu na to ile się ma lat i tego jak dawno temu była operacja. Nauka mowy przełykowej to dosyć żmudna praca, ale przynosi swoje efekty. Nie wiem z kąt jesteś ale spotkanie się z logopedą na pewno by pomogło, teraz jest wiele możliwości bo specjaliści przyjmują pacjentów  w przychodniach również na fundusz. W ty roku będą również organizowane turnusy rehabilitacyjne. Niedługo informacje o nich znajdą się na naszym forum. Ja szczególnie polecałam turnus. Podczas wyjazdu jest dużo czasu na naukę i panuje miła atmosfera a to sprzyja nauce.

teresa:
DZIĘKUJĘ za ODPOWIEDŻ ,ALE NIESTETY  BYŁAM NA TURNUSIE Z LOGOPEDĄ MOŻE JESZCZE POJADE ,ALE NIE UDAŁO MI SIĘ TEJ MOWY OPANOWAĆ ? JEŚLI CHODZI O MOWĘ GARDŁOWĄ TO MOJA JEST  ZROZUMIAŁA DOSYĆ GŁOŚNA,ALE JEST INNA OD TEJ PRZEŁYKOWEJ?JEST TO TAKA MOWA TRZESZCZĄCA CIĘŻKO PRZESTAWIĆ MI SIĘ TERAZ NA INNĄ,ALE JESZCZE GORSZE ŻE NIE WIEM CZY WOGÓLE CWICZYC DALEJ?WYKONUJE ĆWICZENIA ,KTÓRE NA TURNUSIE REHABILITACYJNYM BYŁY ,PRZEPONE I T. D.ALE CZY WARTO WIEM ŻE TO CIĘZKA SPRAWA ALE ZACZYNAM WATPIĆ WŁAŚNIE OD KIEDY WRÓCIŁĄM Z TURNUSU! CO DO OPANOWANIA MOWY PRZEŁYKOWEJ? WIEM ŻE NA TURNUSIE JEST SUPER ATMOSFERA,ALE DUŻO ZALEŻY   OD NASTAWIENIA PSYCHICZNEGO TAKŻE?KAZDY CZŁOWIEK JEST INNY,WIADOMO!  POZDRAWIAM.

Ewa_Batorska:
Tereniu,
   trudno udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi bez badania i zapoznania się z dokumentacją medyczną. Mowa gardłowa ma skrzypiące zabarwienie, ale "SKRZEKIEM"- nie jest! Bardzo często bywa tak, że kobietom po laryngektomii nie podoba się ten nowy głos (także ten przełykowy)- bo przeważnie jest niski, tubalny... Piszesz, że byłaś na turnusie, więc ćwiczyłaś z logopedą.... Rehabilitację na turnusach, prowadzą najczęściej osoby, które mają spore doświadczenie w pracy z osobami po operacji usunięcia krtani. Skoro nie udało się, to może to oznaczać, że ten głos jest utrwalony i korekta będzie trudna do uzyskania. Dodatkowym czynnikiem usposabiającym do mowy gardłowej, może być przewężenie przełyku...   
   Teraz odnośnie Twojego zwątpienia, poczucia bezsensownego tracenia czasu na ćwiczenia, sensu wyjazdu na turnus... Wiem, że mobilizowanie się do codziennych ćwiczeń indywidualnych jest trudne. Ale wątpliwości nie ma co do faktu, że wpływają one na kondycję ogólną, mniejsza jest męczliwość podczas mówienia, głos jest silniejszy, bardziej zrozumiały dla odbiorcy, wydłuża się czas fonowania, łatwiejsze jest połykanie. Turnus, ma tę przewagę, że ćwiczenia odbywają się w grupach o podobnym zaawansowaniu umiejętności. Przyjemnie, pożytecznie i przeważnie w miejscowości atrakcyjnej turystycznie...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej