Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Zabieg usuniecia krtani  (Przeczytany 6000 razy)

Offline maja222

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Zabieg usuniecia krtani
« dnia: Marca 02, 2014, 16:09:11 »
Witam bardzo serdecznie!Zdecydowalam sie zalozyc konto,poniewaz juz nie radze sobie psychicznie z choroba mojego ukochanego Taty.3 tygodnie temu zdiagnozowali u niego raka krtani i zdecydowali sie na calkowite usuniecie.Operacja zaplanowana na przyszly piatek.Mam pytanie do  osob,ktore sa po takim zabiegu.Jak dlugo po operacji Tato bedzie dochodzil do siebie i czy bedzie bardzo cierpial.Tato w chwili obecnej czuje sie slabo psychicznie i zastanawia sie nad proteza,ktora umozliwilaby komunikacje w zyciu codziennym.Nie wiem co mam juz robic,a za 3 miesiace ma sie odbyc moje wesele.Czy powinnam wszystko odwolac?Bardzo prosze o jakakolwiek porade.Dziekuje slicznie i podrawiam cieplo

Maja

Offline Tadeusz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +2/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zabieg usuniecia krtani
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 02, 2014, 18:39:35 »
Witaj Maja !
Widze ze nikt nie chce Ci udzielic rady. Ja jestem po calkowitym usunieciu krtani. Musisz sie przygotowac psychicznie na operacje taty, gdyz jest to zwrot w jego zyciu o cale 360 stopni. Mysle ze nie powinnas sobie marnowac zycia i wyjdz zamaz. Co do choroby taty to "wyrok" juz zapadl i nic nie jestes w stanie zrobic. Mozesz tylko wspierac tate duchowo i psychicznie. Co do proteski mowiacej to sa rozne szkoly. Ja jestem przeciwnikiem takiego rozwiazania, bo sa problemy z proteskami / to sa wiadomosci od tych co maja proteski/ Maja musisz uzbroic sie w cierpliwosc, bo tata po operacji bedzie prawdopodobnie mial naswietlenia /okolo 30 lamp/ Jesli bedziesz chciala wiecej wiadomosci to mozesz pisac na maila Tadesz_Gluszkowski@wp.pl Pozdrawiam milo - Tadeusz

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zabieg usuniecia krtani
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 02, 2014, 18:52:16 »
Witaj Maju. Diagnoza RAK KRTANI niejednemu z nas przewróciła życie do góry nogami i wydawała się końcem świata.  Potrafimy sobie wyobrazić, co przeżywasz Ty i Twój Tata, bo każdy z nas doświadczył tej traumy – albo osobiście albo towarzysząc najbliższej osobie. Ale właśnie to doświadczenie czyni nasze opinie i porady  najbardziej wiarygodnymi.
Maju- rak krtani to choroba, w której często całkowita laryngektomia jest leczeniem z wyboru. Jeżeli lekarze tak ocenili i tak wybrali to znaczy, że choroba jest w takim stadium, że nie jest za późno, że  usunięcie chirurgiczne krtani uratuje życie Twojego taty. Wam pozostaje zaufać lekarzom i mocno wierzyć, że Twój tata dostaje szansę na drugie życie. Twój tata potrzebuje teraz ogromnie Twojego wsparcia, Twojej miłości, obecności, rozmów – nie bój się i  rozmawiaj z nim na każdy temat. Wysłuchaj jego obaw, powiedz mu o nas, że nie jest i nie będzie sam. Na pewno będziesz miała wiele pytań i wątpliwości. Na część z nich znajdziesz odpowiedź na tym forum.
Lęk, niepewność i obawy   możesz zwalczyć wiedzą, którą my Tobie i Twojemu tacie oferujemy na tym forum dodając spore doświadczenie.

Cytuj
Jak dlugo po operacji Tato bedzie dochodzil do siebie i czy bedzie bardzo cierpial.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc tata nie będzie nic czuł. Pobyt w szpitalu po operacji trwa około tygodnia do dwóch- zależy od stanu ogólnego i innych towarzyszących chorób. Zasób leków p/w bólowych jest tak duży, że pacjent w obecnej dobie nie ma prawa cierpieć z powodu bólu. Niestety – bezpośrednio po operacji usunięcia krtani– najgorszą traumą jest brak możliwości mówienia. Dlatego wielkim pocieszeniem jest uświadomienie sobie, że jest to przejściowe, że istnieją techniki i sposoby, które pozwalają nauczyć się nowej mowy.
 Do tych technik i sposobów na pewno niejeden raz wrócimy, ale teraz Maju najważniejsze jest, abyś poradziła sobie zarówno ze swoją psychiką, jak i z nastawieniem taty. Ponad połowa powodzenia w leczeniu zależy od psychiki pacjenta, od jego woli walki. Poczytaj nasze wypowiedzi na tym forum. Wielu z nas ma kilku- a nawet kilkunastoletnie doświadczenie po operacji usunięcia krtani. Wielu z nas nauczyło się mówić, czy to przełykiem, czy za pomocą protezki. Żyjemy, kochamy, pracujemy, cieszymy się każdą chwilą, bo potrafimy docenić to, że dostaliśmy szansę na drugie życie.


Cytuj
Nie wiem co mam juz robic,a za 3 miesiace ma sie odbyc moje wesele.Czy powinnam wszystko odwolac?

Maju- niczego nie odwołuj. Twój tato nie chciałby na pewno, abyś zmieniała te piękne plany. Trzy miesiące na pewno wystarczą, aby Twojemu tacie  zagoiły się rany zarówno psychiczne jak i fizyczne i   chociaż częściowo zapomniał o traumie operacyjnej. Twój tata będzie się cieszył Twoim szczęściem, a Ty będziesz miała siłę, aby jego wspierać.
Maju- bądź z tatą, kochaj go, otaczaj mądrą miłością. Nie trać z nami kontaktu, pytaj o wszystko, co Cię nurtuje, czego nie wiesz. Jesteśmy tu po to, aby wspierać się wzajemnie.
Pozdrów Tatę bardzo serdecznie, a Tobie – Maju-życzę dużo siły, energii i wytrwałości .
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline kwr

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja +9/-2
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zabieg usuniecia krtani
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 03, 2014, 12:10:03 »
Witaj Maju!
Usunięcie krtani to dla każdego problem przede wszystkim natury psychicznej.Pacjent jest zagubiony i wystraszony a świadomość utraty mowy pogłębia traumę tego zabiegu.Człowiek początkowo nie może się odnaleźć i pogrążony jest w głębokim stresie.Dlatego w tych pierwszych dniach po operacji bardzo ważna jest miłość i życzliwość najbliższych.Trzeba przekonywać tatę , że można z tą dysfunkcją żyć i w miarę normalnie funkcjonować.Ja jestem piąty rok po operacji.Od 1,5 roku pracuję , chodzę z psami na spacery i jeżdżę na rowerze.Żyję w miarę normalnie.Początki są bardzo trudne , organizm musi się przyzwyczaić do nowej drogi oddychania i związanego z tym trochę innego trybu życia jak odkrztuszanie wydzieliny z otworu stomy ,  co według mnie jest najgorszą stroną naszego nowego funkcjonowania.Jednak po pewnym czasie staje się to normalną czynnością naszego codziennego życia.Nawiązując do protezy głosowej jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarzy , na miejscu taty bym zaryzykował i ją założył.Chociaż sam nie mam protezy i mówię mową przełykową to wydaje mi się , że tata przy pomocy protezy mógłby już swobodnie rozmawiać na Twoim weselu.W późniejszym okresie jeżeli będzie chciał , może uczyć się mowy przełykowej - posiadanie protezy wcale nie wyklucza takiej możliwości.Osobiście znam osoby , które mają założoną protezę i sobie bardzo chwalą, choć zdarzają się przypadki , że niektórzy mają problemy. Jednak osobiście słyszałem więcej pozytywnych opinii niż negatywnych.Pozdrów tatę od nas wszystkich!
Życzymy mu wszystkiego najlepszego!!!

Krzysiek.

Offline maja222

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Inne
Odp: Zabieg usuniecia krtani
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 03, 2014, 19:16:43 »
Z calego serca dziekuje za wszystkie odpowiedzi i zyczliwosc jaka nas obdarowaliscie.Musimy uzbroic sie w cierpliwosc i przejsc te najtrudniejsze chwile.Mam nadzieje,ze wszystko bedzie dobrze i Tato odzyska sily i wiare w lepsze jutro.Jest to niebywale ciezki okres w naszym zyciu,ale ponoc to co Cie nie zabije to Cie wzmocni.Czekamy do piatku i wtedy przed nami dluga rekonwalescencja.Nic nie wspominam o Slubie,jakos sie boje poruszyc ten temat wiedzac,ze czeka nas ciezka operacja.Jestescie wspanialymi ludzmi i uwazam,ze Wasza odwaga i chec do zycia czynI Was wyjatkowymi.Jeszcze raz dziekuje za wszelkie wskazowki i na pewno dam znac jak Tato sie czuje.PPozdrawiam serdecznie.


Maja

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zabieg usuniecia krtani
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 04, 2014, 02:35:38 »
Witaj Maju!
W pełni podpisuję się pod tym co napisała Marzena i Krzysiek. Od siebie jeszcze pragnę dodać, że od ponad pięciu lat mówię przy pomocy protezki głosowej i oprócz tego, że co kilka miesięcy trzeba ją wymienić nie mam z nią żadnych problemów. Wymiana jest w pełni refundowana, trwa dosłownie 5 minut i jest bezbolesna.
Maju zapraszam również Twojego Tatę jak i  Ciebie na spotkania  Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób Bez Krtani "Szansa" . Na takich spotkaniach uzyskacie najwięcej informacji jak żyją i mówią osoby laryngektomowane. Najbliższe spotkanie będzie 27 marca a szczegółowe informacje zamieszczam w zakładce "Organizowane turnusy i spotkania".
Pozdrawiam serdecznie Czarek.

 

Copyright © Mówimy bez krtani