Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Koło ratunkowe  (Przeczytany 2538 razy)

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Koło ratunkowe
« dnia: Sierpnia 04, 2022, 00:07:26 »
Dzień dobry Wszystkim.
Poniżej zamieszczam post naszej nowej koleżanki Barbary. Czynię to na Jej prośbę.
Dziewczyna z wielkimi tarapatami zarejestrowała się na naszym forum. Niestety nie potrafi (mam nadzieję chwilowo) korzystać z podstawowych funkcji. Cóż niektórzy łapią wszystko w lot. A niektórzy potrzebują trochę więcej czasu. Mimo to zdążyła już zwrócić uwagę , że wielkość liter jest za mała i nie sposób nie przyznać Jej racji. Próbuję coś w tym temacie załatwić. Zobaczymy czy to jest wykonalne. Nie wszystko jest  technicznie wykonalne.
Np. korespondencja "forumowa" jest możliwa tylko pomiędzy uczestnikami forum. Jeśli chcemy wyjść na zewnątrz to piszemy z e swojej prywatnej skrzynki pocztowej. Mimo że wysyłamy to z forum. W drugą stronę to samo. I nie można nic z tym zrobić. Przynajmniej na razie.



Ok. poniżej post Barbary. Kopia z FB. Pisownia oryginalna.
 Cześć, nie mam opuchlizny. Bolą mnie ramiona, mam zniekształcona sylwetkę, ramiona są wypchnięte do przodu. Sz yja sprawia wrażenie jakby była w dybach, mogę nią ruszać we wszystkich kierunkach  ale uczucie jakby była sztywna. Ja nie podniosę ręki żeby się uczesac, musze pomóc druga ręką. Chodziłam na rehabilitację ale nic nie pomogło. Teraz byłam u ortopedy i neurologa. Porobionezdjecia ,rezonans szyji. Neurolog zapisała mi plastry I tabletki. Nie czuję żeby mi pomogły  po tabletkach lepiej śpię.  Wojtk mówi, że plastry są słabe.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2022, 00:11:10 wysłana przez 2You »

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 04, 2022, 08:34:55 »
Wojtku, po wstawionym w imieniu Barbary poście nasuwa się mnóstwo pytań koniecznych do jakichkolwiek porad. Np. od kiedy ten ból występuje, kiedy się nasila, kiedy lub po jakich lekach ustępuje, ból ostry czy tępy, czy i gdzie promieniuje, jak dawno była operacja usunięcia krtani, czy były dodatkowe procedury typu radio i chemioterapia, jakie to plastry były stosowane, co wykazało badanie RTG i NMR?
Jedyne, co można Basi poradzić to ćwiczenia, które zamieściłam w zakładce REHABILITACJA PO LARYNGEKTOMII- link poniżej


http://mowimybezkrtani.cba.pl/index.php?topic=23.0

Basia pisze, że chodziła na rehabilitację- to nie wystarczy- trzeba samemu pracować nad mięśniami w okolicach szyi, barku, kończyn górnych - systematycznie, codziennie. Żaden lek nie zastąpi ruchu. Dlatego bardzo zachęcam Basię do skorzystania z tych podstawowych ćwiczeń. Pozdrawiam - Marzena
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 04, 2022, 09:18:11 »
Hej
Mniej więcej to samo jej powiedziałem. Również wysłałem jej zestaw ćwiczeń z książki autorstwa Eilean Bentley. Obejmujący ramiona , kark  plecy. Niestety ona musi sobie poszukać kogoś sensownego do wykonywania tego masażu chociaż 1x / tydz. Jeśli będzie to robić sama , to efekt może nie być zadowalający.  U niej jest to typowe zesztywnienie ścięgien, mięśni i ich przyczepów. Człowiek chodzi z napiętymi mięśniami z obawy (często podświadomej), że ruch może  wywołać ból.
Jeśli chodzi o leki, to bierze gabapentynę i plastry z fentanylem w minimalnych możliwych dawkach leczniczych. Są to leki ukierunkowane typowo na uśmierzenie bólu . I bardzo dobrze. Pacjent nie może cierpieć. Natomiast one na pewno nie usuną przyczyny dolegliwości. Trudno  do niej dotrzeć. Wnuczek ją zarejestrował bo sama nie potrafiła. Jak w końcu weszła na forum i zobaczyła, że nie ma messenger'a, to dla niej dalej był tylko ciemny tunel. Spróbuję skontaktować się z jej wnuczkiem. On ją oczywiście lepiej zna. I może wie jak z nią rozmawiać. Widziałem że dzisiaj rano zalogowała się na forum. Ale zaraz mi napisała na FB że "nie widzę żadnych wpisów. Cóż zobaczymy

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 07, 2022, 22:49:30 »
Witam Wszystkich
Udało się powiększyć standardową czcionkę. Mam nadzieję, że zwiększy to komfort czytania i pisania postów.

Pozdrawiam
wojtek

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 08, 2022, 19:15:20 »
podobne miałem dolegliwosci ,i sobie tam cwicze nawet w czasie spaceru i powoli wraca ruchomosc ,szyi,i lewej strony barku ,reka jeszcze nie dokonca ale prawie ze ,no tylko ten oddech ,za mało powietrza oj tak ,,i mam pytanie mam rurke KAN ,nr8 i czy mozna chodzic bez kaniuli ,zdecydowanie lepiej sie oddycza

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 08, 2022, 19:51:31 »
Oczywiście, że można . Moja Gosiunia nawet miesiąca nie nosiła. Tylko obserwuj stomę , dbaj o higienę, nawilżaj i zawsze czymś przykryta.
pozdrawiam

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 08, 2022, 21:01:50 »
dzieki dzieki serdeczne i tak tez uczynie ,,cieplutko pozdrawiam

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 10, 2022, 09:56:05 »
Witaj Igor, noszenie rurki tracheostomijnej jest bardzo indywidualną sprawą bo każdy organizm jest inny. Najlepiej każdego dnia wyjmować rurkę i obserwować stomę. Jeżeli nic się nie dzieje, stoma się nie zwęża i rurkę można bez problemów włożyć to czas bez rurki można wydłużać. Ja tak robiłem przez rok od operacji a po roku zrezygnowałem całkowicie z noszenia rurki. Znam jednak osoby które są wiele lat po operacji a jednak z rurki nie mogą zrezygnować bo stoma się zwęża.
Pozdrawiam.

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 10, 2022, 12:32:15 »
Dziękuję Czarku
pzdr
w

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 10, 2022, 14:37:36 »
dzieki ,dzieki serdeczne ,na razie robie krótkie przerwy wyjmuje rurke na czas porannei i wieczornej toalety ,,i obserwuje stome ,,cieplutko pozdrawiam

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 14, 2022, 16:43:45 »
Hej
Poproszę Czarka, Marzenę i Zuzę a także wszystkich mających wiedzę w zakresie turnusów rehabilitacyjnych, o które zapytał Igor.
Pozdrawiam
wojtek

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 14, 2022, 17:12:18 »
i juz dziekuje ,a dzisiaj troszeczke zrobiłem test z sprawnosci w rzezbie i troszeczke postrugałem ,ot ciagnie wilka do lasu

Offline 2You

  • Moderator Globalny
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 14, 2022, 22:22:08 »
Hej
Pięknie. Cieszę się Twoją pasją. Ona czasem więcej znaczy niż medycyna. Co nie znaczy, że nie mogą się wspierać. :)

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 15, 2022, 14:44:46 »
dzieki ,serdecznosci w pozdrowieniu

Offline Igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Koło ratunkowe
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 18, 2022, 16:49:10 »
a jeszcze o rurkach sylikonowych ,jak na razie udało mi sie wyszpiegowac rurki Servona jest z wiekszym kołnierzem (ewentualnie pod opatrunek )i rurka Lary Tube -Provox ale ma niewielki okragły kołnierz ,niewiele róznia długosciami no i cena ,,co prawda nosze o długosci 8cm i kupujac rurke Servona to krótsza o 2,5 cm(5,5cm)i pytanie czy nie powinien zem skonsultowac to z prowadzacym laryngologiem ,,,bo obecnie mam wrazenie ze nieco za długa ,,na razie obstaje przy noszeniu nrurki,,pozdrawiam cieplutko

 

Copyright © Mówimy bez krtani