Mówimy bez krtani



Autor Wątek: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie  (Przeczytany 1537 razy)

Offline PITER

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« dnia: Czerwca 17, 2018, 13:32:44 »
Proszę o radę - zakładać czy nie zakładać protezkę. Już raz robiłem jedno podejście ale zrezygnowałem. Mówię przez laryngofon ale zaczyna to być "upierdliwe". Słyszę i czytam różne opinie na ten temat i sam już nie wiem co robić . Pozdrawiam wszystkich "dziurkaczy" - Piotr, Brodnica

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 18, 2018, 10:25:41 »
Witaj Piotrze. Wspominasz o protezce i laryngofonie, a czy podjąłeś próbę nauki mowy przełykowej?
 Jeśli opanujesz ten rodzaj porozumiewania się- będziesz na pewno zadowolony.
Są jednak osoby, które nie mają takiej możliwości z powodu np. przeszkód anatomicznych czy fizjologicznych.
Te osoby decydują się na protezki i  też wspaniale funkcjonują.
Najlepiej byłoby, gdyby Twoje, Piotrze,  możliwości ocenił dobry logopeda i przedstawił najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
 Pozdrawiam Cię i życzę dobrego wyboru.
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline PITER

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 18, 2018, 10:45:46 »
Witam. Wszystko ok. ale od chwili jak byłem młody i piękny brzydziłem się bekaniem na zawołanie. I tak już pozostało.... Chodziłem do miejscowej Pani logopedy i niestety nic z tego nie wyszło.

Offline Czarek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja +20/-0
  • Laryngektomowany
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 18, 2018, 13:21:25 »
Witaj Piotrze, na pewno najwygodniejszą metodą mowy po laryngektomii jest mowa przełykowa. Jednak tak jak wspomniała Marzena nie wszyscy są w stanie się jej nauczyć. W Twoim przypadku skoro masz problem z bekaniem też może być to trudne ale myślę, że jeszcze powinieneś skonsultować się z inną logopedką czy np. pojechać na turnus rehabilitacyjny z nauką mowy i spróbować intensywnie poćwiczyć. To wszystko nie koliduje z podjęciem decyzji czy na razie zostaniesz przy laryngofonie czy zdecydujesz się na protezkę. Każdej z tych metod mowy są plusy i minusy. Jak się widzieliśmy słyszałeś jak ja czy inni mówią z protezką i rozmawialiśmy o tych minusach. Założenie protezki nie wyklucza nauki mowy przełykowej a wręcz przeciwnie ją wspomaga. Gdybyś nauczył się mówić przełykowo to w każdej chwili protezkę można usunąć. Znam kilka takich przypadków. Decyzję jednak musisz podjąć sam.
Pozdrawiam Czarek



Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 18, 2018, 16:08:59 »
Nie każdy logopeda ma wiedzę i doświadczenie w nauce mowy przełykowej.  Po prostu źle trafiłeś.
Poza tym, kto mówi o bekaniu? To jest stara szkoła. Chodzi o to, aby uzyskać dźwięczne odbicie powietrza, ale nie od żołądka a na wysokości przełyku i wprawienie przewężenia przełyku w drgania.
Takie drgania możesz sobie potem modulować zarówno pod względem głośności jak i wysokości tonu- oczywiście w pewnym zakresie.
 Muszę Tobie powiedzieć, że u mężczyzny taki głos absolutnie nie razi, a u niektórych laryngektomowanych mężczyzn brzmi wręcz seksownie…
Zresztą niektórzy piosenkarze  specjalnie „pracują” nad uzyskaniem takiego niskiego chrypiącego głosu, niech wspomnę chociaż   Garou czy niezapomnianego Louisa Armstronga.
 Nie dane Tobie było poznać osobiście naszego wspaniałego kolegi  śp. Mundka, który potrafił takim głosem przełykowym śpiewać.
Wiele rzeczy może nam się w życiu nie podobać, ale czasem warto przewartościować priorytety, bo są  rzeczy ważne i ważniejsze…


« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2018, 16:27:47 wysłana przez Marzena »
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

Offline PITER

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Pacjent
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 20, 2018, 12:22:52 »
Może wreszcie będę seksowny. Ewa zobowiązała się że nauczy mnie mówić przełykowo, biorę Was wszystkich za świadków / aż się niecierpliwię co z tego wyjdzie/. Pozdrawiam wszystkich - Piotr

Offline Marzena

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Reputacja +41/-2
  • Laryngektomia całkowita
    • Zobacz profil
  • Profil: Pacjent
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2018, 18:51:23 »
I tak trzymaj Piotrze! Ewa nie rzuca słów na wiatr- jeżeli tak obiecała,
to więcej niż 100% pewności, że będziesz śmigał mową przełykową - to tylko kwestia czasu i współpracy z Twojej strony.
Trzymam za Was oboje kciuki :)
Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.
Linola Mac Farlane

ZUZA

  • Gość
Odp: Zakładać czy nie zakładać - oto jest pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 22, 2018, 20:12:57 »
Witam! Piotr  tak jak napisała Marzenka   nie rzucam słów  na wiatr. PO niedzieli zawitam i ................
BIERZEMY SIĘ SOLIDNIE DO PRACY
Koniec wymigiwania się
Obiecuję głos będzie seksowny

Pozdrawiam Ewa

 

Copyright © Mówimy bez krtani